Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Wrocławskie zoo pokazuje jak wesprzeć nosorożce. Wystarczy odpowiedzieć na 10 pytań

Facebook

Z okazji przypadającego w piątek, 22 września Światowego Dnia Nosorożca, wrocławskie zoo przy współpracy ze swoim partnerem- marką Paclan, przeznaczy 5 zł za każdy rozwiązany test online o nosorożcach na ochronę tych zwierząt w naturze.

/materiały prasowe/ZOO Wrocław

Wystarczy 10 pytań

Nosorożce indyjskie występują na terenie północnych Indii i są gatunkiem narażonym na wyginięcie. Nasz ogród wraz z Fundacją ZOO Wrocław – DODO od lat wspiera Park Narodowy Manas u podnóża Himalajów, gdzie żyją te piękne zwierzęta

– czytamy w komunikacie wrocławskiego ogrodu zoologicznego.

To właśnie tam dzięki marce Paclan trafią pieniądze z rozwiązanych quizów. Wystarczy wejść na stronę Dzień Nosorożca – QUIZ (typeform.com) w dniach od 20 do 24 września i odpowiedzieć na zestaw 10 pytań o nosorożcach. Zachęcamy do udziału w zabawie, gdyż firma Cedo sp. z o.o., właściciel marki Paclan, opiekun adopcyjny naszych nosorożców indyjskich, przeznaczy 5 zł z każdego rozwiązanego testu na ochronę tego gatunku w naturze. Ta niewielka kwota pozwoli na zrewitalizowanie 500 m2 parku – wyplewienie roślin inwazyjnych i posadzenie traw, które są naturalnym pokarmem nosorożców.

LINK DO QUIZU ZNAJDZIECIE TUTAJ

/materiały prasowe/ZOO Wrocław

O nosorożcach w ich naturalnym środowisku

W indyjskim Assamie już tylko 10% trawiastych terenów pozostało dzikich i zamieszkanych przez zwierzęta. Pozostała część jest niszczona przez człowieka pod uprawy rolnicze i zabudowę. Zwierzętom zagraża też kłusownictwo. Z tego powodu nosorożce indyjskie otarły się o wymarcie, w najgorszych czasach żyło ich zaledwie 100 osobników. Dzięki ścisłej ochronie, prowadzonej od lat 70., populacja odradza się i szacowana jest obecnie na 3600 zwierząt.

Najwięcej nosorożców (ponad 2500) żyje w Assamie w Parku Narodowym Kaziranga, natomiast my wspieramy prace ochroniarskie nad odnowieniem populacji w Parku Narodowym Manas. Dzięki rozwiązaniu testu, ufundujecie odtworzenie tamtejszego ekosystemu, dzięki czemu będziemy w stanie odnowić również populację nosorożca indyjskiego. Wasza wiedza i chęć pomocy może zdziałać naprawdę dużo.

Ważne żebyśmy pamiętali, że degradacja środowiska spowodowana działaniami człowieka i tym, że patrzymy bardzo egocentrycznie na swoje otoczenie, doprowadza do ginięcia gatunków. Takim przykładem jest nosorożec indyjski, którego populacja spadła kiedyś drastycznie

– mówi Marta Zając-Ossowska, Dyrektor Generalna ZOO Wrocław.

Rozwiązanie testu to stosunkowo niewielki wysiłek, a doprowadzi do tego że mają państwo realny wpływ na ochronę gatunkową nosorożców indyjskich

– dodaje.

Dzień Nosorożca w pawilonie Terai

Tych, którzy wolą przekazać wsparcie do puszki, zapraszamy do naszego zoo w Światowym Dniu Nosorożca, 22 września. Szukajcie puszki Fundacji ZOO Wrocław – DODO w godzinach 12:00-14:00 przy wybiegu nosorożców (pomarańczowy pawilon Terai, niedaleko tygrysów). Natomiast około godziny 13:00 tego dnia, opiekunowie planują poczęstunek dla swoich podopiecznych.

We wrocławskim zoo mieszka rodzina nosorożców indyjskich, samiec Manas, samica Maruška i ich córka Kiran. Nosorożce to jedne z największych zwierząt we wrocławskim zoo, dlatego nie brakuje przy nich pracy. Samiec, Manas waży ponad dwie tony, a z wybiegów całej trójki opiekunowie zbierają dziennie 5-6 taczek odchodów. Jeden dorosły nosorożec zjada około 25 kg siana, 5 kg słomy, 2-3 kg granulatu i kilka gałęzi dziennie, ale poza jedzeniem przyjmuje dużo wody. Nosorożce mają do niej bieżący dostęp.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 maja 2024