Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Oryksy uratowane! Świetne informacje z wrocławskie zoo

Facebook

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) ogłosiła, że oryks szablorogi został przeklasyfikowany z „Wymarły w Dzikiej Przyrodzie” (EW) na „Zagrożony” (EN). To efekt dziewięciu lat pracy reintrudukcji tego gatunku. Swoją cegiełkę do tego sukcesu przyłożyło wrocławskie zoo.

/materiały prasowe/ZOO Wrocław

Oryks powrócił do natury

Reintrodukcja to pojęcie, które warto poznać. Oznacza przywracanie do natury gatunków, które kiedyś występowały na danym obszarze, ale z różnych przyczyn ich populacja przestała tam istnieć. Rolą ogrodów jest odbudowanie takiej populacji.

Wrocławskie zoo prowadzi hodowlę oryksów szablorogich od 1984 roku. W tym czasie mieliśmy równo 100 osobników, z czego aż 86 urodzonych u nas. Jest 65 ogrodów zoologicznych w Europie, w których można podziwiać oryksy. Nasze stado jest całkiem liczne: aktualnie składa się z 13 osobników, 3 samców i 10 samic

– czytamy w komunikacie wrocławskiego zoo.

Każdy z Was, kochani odwiedzający, dołożył do tego swoją „cegiełkę”. Od lat wspieramy finansowo Sahara Conservation i Marwell Wildlife, które prowadzą projekty reintrodukcji oryksów szablorogich. Dopłacając 1 zł do biletu wstępu, lub wspierając naszą Fundację DODO macie realny wpływ na naszą planetę

– mówi Marta Gondek, Prezes Zarządu Fundacji ZOO Wrocław – DODO.

Oryks szablorogi z “wymarłego w naturalnym środowisku” (EW – extinct in the wild) zmienił kategorię na “zagrożony” (EN – endangered), “pomijając” po drodze kategorię “krytycznie zagrożony” (CR – critically endangered).

To wielki sukces organizacji prowadzących program reintrodukcji oryksów na miejscu, w Afryce, ale także i nasz sukces. Przykład oryksa jest piękną odpowiedzią na pytanie: “po co nam zoo?”. Właśnie dla takich chwil, jak ta. Naszą główną misją jest hodowla zachowawcza najbardziej zagrożonych gatunków zwierząt ratowanie ich przed wymieraniem w naturze

– mówi Marta Zając-Ossowska, Dyrektor Generalna ZOO Wrocław.

/materiały prasowe/ZOO Wrocław

To nie pierwszy przypadek gatunku uratowanego od zagłady dzięki ogrodom zoologicznym. Gdyby nie zoo, na świecie nie byłoby żubrów. Sto lat temu nie mieliśmy w naturze ani jednego osobnika. Populację żubra europejskiego (nizinnego i kaukaskiego) odtworzono z puli tak zwanych 12 założycieli – osobników w ogrodach zoologicznych i hodowlach. Dziś ich populacja jest zabezpieczona: według Księgi Rodowodowej Żubrów pod koniec 2022 roku było ponad 10,5 tys. osobników na świecie i ponad 2,6 tys. w Polsce

– tłumaczy wrocławskie zoo.

Kategoria “wymarły w naturalnym środowisku” (EW) przypisana jest przez IUCN 39 gatunkom zwierząt, w tym m.in. ślimakom i rybom.

Oryks padł ofiarą pięknych szabli

Oryks szablorogi jest imponującym gatunkiem występującym niegdyś licznie na obszarach północnej Afryki. Przystosował się on do skrajnych warunków pustynnych, gdzie temperatury przekraczają 40 stopni Celsjusza. Potrafi długo poradzić sobie bez wody, czerpiąc wilgoć z roślin, którymi się żywi.

Jego znakiem rozpoznawczym są spektakularne zakrzywione rogi. Dorastają one do ponad 1,2 metra długości. To właśnie rogi były jednym z powodów, dla którego ten gatunek znalazł się na skraju wymarcia. Z kolei lokalne ludy afrykańskie zabijały oryksy dla mięsa. Kolejną przeszkodą dla tego gatunku była ekspansja człowieka i przekształcanie się jego środowiska naturalnego w miejsce mniej przyjazne do życia.

/materiały prasowe/ZOO Wrocław

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2024