Radio Gra Wrocław

Wrocławskie zoo będzie miało lwa. Poznajcie tego przystojniaka!

Dwuletni samiec lwa południowoafrykańskiego do Wrocławia przyjedzie z zoo w Givskud w Danii. Zwierzę zamieszka w nowej Lwiarni, która powstaje w naszym mieście.

lwa
/fot. fb. ZOO Wrocław

Czytaj także: We wrocławskim zoo powstaje lwiarnia

Lew urodził się 2 stycznia 2022 r. i zapoczątkuje nasze nowe wrocławskie stado. Został wyznaczony do przyjazdu do Wrocławia przez koordynatora. To osoba, która ma pełną wiedzę o wszystkich osobnikach konkretnego gatunku w europejskich ogrodach zoologicznych i decyduje, które gdzie pojadą i jakie pary będą ze sobą kojarzone

– czytamy w komunikacie wrocławskiego zoo na Faceebooku.

Przed koordynatorem trudne zadanie, gdyż lwów jest ponad 750 więcej niż w ogrodach zrzeszonych przez Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA).

Nasz nowy lokator to przedstawiciel lwa południowoafrykańskiego. Ostatnie badania wykazały, że afrykańskie lwy można podzielić na 2 podgatunki. Północny (Panthera leo leo) obejmujący lwy środkowo- i zachodnioafrykańskie oraz ten nasz – południowy (Panthera leo melanochaita) obejmujący lwy z Afryki Wschodniej i Południowej

– czytamy.

Ogólnie wyróżniono aż 11 różnych podgatunków lwów. Wśród nich był między innymi lew angolski. Taką samą klasyfikacje ma mieszkająca we wrocławskim zoo lwica Okavango.

Gdyby urodziła się dziś, w „papierach” byłaby lwem południowoafrykańskim. Nowa systematyka jest unormowaniem pewnego bałaganu, bo wspomniane 11 podgatunków poza zasięgiem występowania nie różniło się genetycznie, by usprawiedliwiało to taki podział

Jak wyjaśnia wrocławskie zoo samiec doczeka się również żeńskiej odpowiedniczki. Jednocześnie zaznaczają, że do nowego stada nie będą przenosić starszej samicy.

Do nowego stada nie będziemy przenosić naszej starszej damy Okavango, z uwagi na jej sędziwy wiek i ryzyko, że w wyniku stresu i poturbowania mogłaby stracić zdrowie i spokój. Okavango zadomowiła się obok tygrysów i czuje się tam wyśmienicie. Transport do Lwiarni nie przysłużyłby się jej zdrowiu, a jej dobrostan jest dla nas najważniejszy!