Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Zabytkowe organy Englera zabrzmią po raz ostatni. Koniec wakacyjnego cyklu

Facebook

To już ostatnia okazja na darmowy recital z cyklu wakacyjnych koncertów organowych w bazylice św. Elżbiety na wyremontowanych po 46 latach organach Michaela Englera. Ostatni koncert odbędzie w piątek 29 września o godzinie 19. Zagra Maciej Banek.

/fot. fb. Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk

Organy Englera odrestaurowane po 46 latach

Michael Engler swoje dzieło zaczął budować w 1750 roku. Organy zostały jednak dokończone 11 lat później przez jego syna Gottlieba Benjaminca Englera i zięcia Gottlieba Zieglera. Wielowiekową historię organów Englera przerwał pożar, który miał miejsce 9 czerwca 1976 roku.

Instrument spłonął niemal w całości, zachowało się jedynie kilka nadpalonych fragmentów. Odbudowa nie leżała do najłatwiejszych, gdyż ważący ponad 30 ton instrument, zawierał prawie milion różnych elementów, na co składało się blisko 3,5 tysiąca piszczałek. To wiązało się ze skomplikowaną i bardzo kosztowną naprawą. 20 mln złotych na ten cel przekazało miasto, 2 mln złotych udało się zebrać od darczyńców. I tak po ponad 46 latach we wrocławskiej Bazylice św. Elżbiety ponownie rozbrzmiał dźwięk organów Englera.

W piątek na Organach Englera zagra Maciej Banek

Maciej Banek Ukończył PLM w Rzeszowie, a następnie Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie organów prof. Mirosławy Semeniuk-Podrazy (dyplom z wyróżnieniem, 2004) i studia podyplomowe na Wydziale Instrumentalnym AM w Krakowie w klasie organów prof. Dariusza Bąkowskiego-Kois.

Brał udział w licznych kursach mistrzowskich interpretacji muzyki organowej (m.in. pod kierunkiem Josepa Mas I Boneta, Guy Boveta, Jamesa Davida Christiego, Gerharda Gnanna, Ewalda Kooimana, Jona Laukvika, Daniela Rotha).

Obecnie jest organistą w kościele św. Józefa Oblubieńca NMP w Krakowie; równocześnie prowadzi klasę organów w Archidiecezjalnej Szkole Muzycznej im. ks. kard. Franciszka Macharskiego w Krakowie.

Występował jako solista, kameralista, akompaniator w wielu polskich miastach: Bukowinie Tatrzańskiej, Jarosławiu, Jędrzejowie, Kalwarii Zebrzydowskiej, Krakowie, Lublinie, Limanowej, Nowym Targu, Oświęcimiu, Rzeszowie, Stalowej Woli, Strzyżowie, Krakowie-Tyńcu, Wadowicach, Wolborzu, Zakopanem, a także w Phoenix w Arizonie (USA).

W roku 2020 został powołany do pracy w Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej na lata 2020–2025. Wraz z synem współtworzy duo kontrabasowo-organowe Maciej & Adam Banek.

Jest również akompaniatorem chóru chłopięcego Pueri Cantores Sancti Joseph w Krakowie.

Koncert na zabytkowych Organach Englera odbędzie się w piątek 29 września o godz. 19.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj