Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Mobilne KTG dla Wrocławianek. Zainteresowanie jest ogromne, trwają zapisy!

Facebook

Ze względu na bardzo duże zainteresowanie miejskim programem „Bądź bezpieczna. Mobilne KTG dla mieszkanek Wrocławia od 36 tygodnia ciąży”. Od 1 do 16 grudnia wzrasta szansa na bezpłatne wypożyczenie bezprzewodowych urządzeń telemedycznych do badania KTG. Pięciokrotnie zwiększono ich liczbę!

/Departament Prezydenta Wydział komunikacji Społecznej

Czym jest?

Mobilne KTG to urządzenie, które umożliwia przyszłym mamom wykonywanie badań samodzielnie w domu, przy zachowaniu jakości klinicznej- ma to zapewnić komfort i poczucie bezpieczeństwa.

Zapisy mobilnego KTG pomagają ocenić dobrostan płodu. Monitorują zarówno czynność serca płodu, jak również czynność skurczową macicy. Dodatkowo pozwalają w porę wykryć stany niedotlenienia dziecka oraz występowanie wad serca.

fot. Starostwo Powiatowe we Wrocławiu

Program badania dla kobiet w ciąży przy użyciu mobilnego KTG stworzyliśmy z myślą  o uzupełnieniu polityki prorodzinnej miasta, którą prowadzimy również z Działem ds. Smart City Wrocław. Był to ważny krok w zakresie kompleksowej opieki i ochrony kobiet w ciąży i cieszę się, że go wykonaliśmy. Urządzenia stały się kluczowym elementem domowej diagnostyki stanu zdrowia matek i ich dzieci i chciałbym, żeby ten trend został utrzymany. Stąd zwiększamy liczbę dostępnych urządzeń

– wskazuje Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Co mówią uczestniczki programu?

W 2020 i 2021 roku miasto przeprowadziło 2 projekty pilotażowe, w których wzięło udział 120 kobiet. Wykonano wtedy ponad 800 badań, w tym czasie sprawdzono między innymi:

  • częstotliwość akcji serca płodu
  • puls matki
  •  skurcze mięśnia macicy
  • ruchy dziecka o każdej porze dnia i nocy

Jestem bardzo zadowolona, że udało mi się skorzystać z takiego urządzenia. Wypożyczyłam sprzęt w 38 tygodniu ciąży i używałam go regularnie aż do porodu. To była moja pierwsza ciąża i dzięki urządzeniu i możliwości kontaktu z położnymi o każdej porze dnia i nocy czułam się bardzo bezpiecznie

– powiedziała Katarzyna, uczestniczka projektu i mieszkanka Wrocławia.

Cieszymy się z tak dużego zainteresowania programem. Mam nadzieję, że dzięki znacznemu zwiększeniu liczby urządzeń KTG jeszcze więcej wrocławianek będzie mogła z nich skorzystać

– powiedział Robert Bednarski Dyrektor ds. SmartCity w Wydziale Promocji Miasta i Turystyki UMW.

Uczestniczki programu, oprócz bezprzewodowego KTG muszą posiadać urządzenie mobilne z dostępem do internetu oraz zainstalowaną bezpłatną aplikacją medyczną Carebits.

Mobilne KTG dla mieszkanek Wrocławia/Materiały prasow

Do czego służy aplikacja?

Aplikacja służy do zdalnego wykonywania badań kardiotokograficznych (KTG) w każdym miejscu, w którym przebywa przyszła mama oraz przesyłania ich zapisów do Centrum Monitoringu Położniczego obsługiwanego przez personel medyczny.

Centrum pracuje 24 na dobę, przez siedem dni w tygodniu- w przypadku nieprawidłowości w zapisie  bezzwłocznie kontaktuje się z przyszłą mamą.

Każdorazowo po poprawnie przeprowadzonym badaniu jego wynik udostępniony jest w aplikacji oraz przekazany w wiadomości mailowej i sms-owej. Uczestniczki programu mogą wykonać nieograniczoną ilość badań w ciągu doby.

Kto może przystąpić do programu?

Do programu mogą zgłaszać się mieszkanki Wrocławia od 36 tygodnia ciąży pojedynczej, będące pod stałą opieką lekarza ginekologa lub położnej.

Zgłoszenia są weryfikowane na bieżąco przez personel ginekologiczno-położniczy. Dostępne są w godzinach od 08:00 do 16:00, pod numer telefonu:

  • +48 22 308 03 00

Przyszła mama zakwalifikowana do programu otrzymuje kod, który umożliwia jej bezpłatne zamówienie dostawy urządzenia kurierem, a także bezpłatne korzystanie z usługi telemedycznej.

/Departament Prezydenta Wydział komunikacji Społecznej

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj