Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

NFZ: tylko 12 proc. mieszkanek Dolnego Śląska zgłasza się na badania profilaktyczne raka szyjki macicy

Facebook

Zaledwie 12 proc. mieszkanek Dolnego Śląska zgłasza się na bezpłatne badania profilaktyczne w kierunku raka szyjki macicy – wynika z danych regionalnego oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.

/fot. valelopardo/pixabay/

Badania profilaktyczne w kierunku raka szyjki macicy są finansowane przez NFZ, a Fundusz podkreśla, że procedura jest „łatwo dostępna”. Pomimo tego – jak wskazują dane dolnośląskiego oddziału NFZ – z realizowanej w ramach tych badań cytologii skorzystało w ubiegłym roku zaledwie 12 proc. mieszkanek regionu w wieku 25-64 lat.

Z danych opublikowanych przez dolnośląski NFZ wynika też, że w latach 2019-2023 z powodu raka szyjki macicy w poradniach i szpitalach na Dolnym Śląsku leczyło się ponad 3 tys. kobiet. Niemal 900 z nich zmarło w tym okresie.

Łukasz Sendecki, dyrektor dolnośląskiego oddziału NFZ, podkreślił, że regularne badania profilaktyczne i szczepienia są „kluczem do zdrowia”.

„NFZ finansuje zarówno program profilaktycznej cytologii jak i szczepienia dzieci przeciwko HPV, jednak dane z placówek medycznych nie napawają optymizmem. Zbyt mało kobiet korzysta z możliwości sprawdzenia swojego stanu zdrowia, a wykrycie choroby, kiedy nie daje ona jeszcze żadnych objawów, pozwala rozpocząć leczenie, gdy szanse na całkowite wyzdrowienie są bardzo duże”

– powiedział Sendecki.

W ramach finansowanej przez NFZ procedury, profilaktyczne badanie cytologiczne może wykonać co trzy lata każda kobieta między 25. a 64. rokiem życia. Badania prowadzone są w gabinetach ginekologicznych, które ma umowę z NFZ. Procedura realizowane jest też w gabinetach położnej POZ, które posiadających uprawnienia do pobierania rozmazów cytologicznych. Takich placówek jest na Dolnym Śląsku ponad 200. Aby poddać się badaniu nie trzeba mieć skierowania, wystarczy dowód tożsamości.

Na Dolnym Śląsku szczepienia skierowane do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat przeciwko wirusowi HPV prowadzone są w 400 placówkach POZ. Rak szyjki macicy jest niemal zawsze związany z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

źródło: PAP

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj