Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Studenci Uniwersytetu Przyrodniczego stworzyli kulinarnego e-booka dla osób cierpiących na choroby układu pokarmowego [WYWIAD]

Facebook

Głównym składnikiem przepisów jest Nutridrink, czyli wysokoenergetyczny preparat odżywczy. Stworzenie e-booka to inicjatywa dr Doriana Nowackiego z Katedry Żywienia Człowieka Uniwersytetu Przyrodniczego, który zachęcił swoich studentów do nauki w sposób nietypowy.

Studenci sami stworzyli listę, zrobili zakupy i gotowali potrawy w uczelnianej kuchni. Taki e-book ma poprawić jakość życia osób chorujących na przykład na nowotwory. W książce znajdziecie przepisy między innymi na koktajle, naleśniki, kluski czy zupy.

mówi dr Dorian Nowacki.

Studenci zadbali, aby nie zabrakło tam przepisów na danie wytrwane, ponieważ w diecie osób przyjmujących nutridrinki, ze względu na ich słodki smak, często ich brakuje.

mówi Dima Slivinskyi, student Uniwersytetu Przyrodniczego, który pracował nad stworzeniem ebooka.

Dr Dorian Nowacki podkreśla, jak ważne jest żywienie w procesie leczenia.

Wyniszczenie będące konsekwencją niedożywienia w poszczególnych typach nowotworów w początkowym etapie raka żołądka i przełyku występuje u 65,7 proc. chorych, w chorobie zaawansowanej już u 85,2 proc. W raku trzustki to odpowiednio 71,4 proc. i 76,2 proc., w rak jelita grubego – 56,7 i 64,2, w raku płuc i dróg oddechowych – 29,7 i 47,2 proc., a w zaawansowanym raku piersi 47,1 proc.

– czytamy na stronie Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Nad ebookiem pracowali studenci drugiego roku studiów magisterskich kierunku Żywienie człowieka i dietetyka.

Ebook dostępny jest na stronie inn-med.pl oraz na stronie Uniwersytetu Przyrodniczego.

Posłuchajcie całej rozmowy z inicjatorem stworzenia kulinarnego e-booka, dr Dorianem Nowackim oraz z Dimą Slivinskyi, studentem, który pracował nad stworzeniem książki.


Paulina Sznajder

 

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 maja 2024