Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

„Szkolny pakiet startowy” od WCRS już dostępny do pobrania

Facebook

Każdego roku we wrocławskich szkołach naukę rozpoczynają uczniowie obcojęzyczni. Żeby ułatwić uczniom, a także ich opiekunom, start w nowy rok szkolny i nowe środowisko, Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego (WCRS) przygotowało trzecią edycję publikacji „Szkolny pakiet startowy”.

/Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego

Poradnik „Szkolny pakiet startowy” powstał z myślą o opiekunach oraz dzieciach obcojęzycznych, które rozpoczynają lub kontynuują edukację w Polsce i pochodzą z innego kraju lub wracają do Polski z emigracji. W tej bezpłatnej broszurze znajdują się kluczowe informacje na temat systemu edukacji i wskazówki, jak odnaleźć się w polskiej szkole.

Jak mówi Maria Adamiec z zespołu Dialogu Międzykulturowego WCRS:

„Szkolny pakiet startowy’” to publikacja pełna przydatnych i aktualnych informacji zarówno dla rodzica, jak i ucznia, którzy często po przyjeździe z innego kraju nie znają zasad funkcjonowania w polskiej szkole

Poradnik składa się z dwóch części. Pierwsza zaadresowana jest do rodziców i opiekunów, a druga bezpośrednio do uczniów i uczennic. Jedną z części publikacji jest słowniczek przydatnych szkolnych pojęć, a także przykładowe wzory pism do komunikacji rodzica ze szkołą, takie jak zgoda na uczestnictwo w dodatkowych zajęciach czy usprawiedliwienie nieobecności.

W pakiecie startowym zawarliśmy ważne informacje o ścieżce edukacji w Polsce, organizacji roku szkolnego, czyli egzaminach czy przerwach od nauki. Co więcej, staraliśmy się też przybliżyć kwestie, które być może są oczywiste z polskiej perspektywy, a mogą sprawiać problem osobom nowym w polskim systemie edukacji, np.: czym jest świetlica szkolna, co trzeba przynieść jako strój na wf, czym jest dziennik elektroniczny

– mówi Maria Adamiec.

Poradnik powstał we współpracy z Departamentem Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia. Broszura jest bezpłatna, przeznaczona dla uczniów zapisanych do wrocławskich szkół i ich opiekunów.

Poradnik w języku polskim i ukraińskim znajdziecie TUTAJ

Wersja w języku angielskim jest obecnie w przygotowaniu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj