Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Drążenie tunelu na S3 na półmetku

Facebook

Prace związane z drążeniem najdłuższego, pozamiejskiego tunelu drogowego w Polsce są na półmetku – zapewnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Przypomnijmy, tunel powstaje w ciągu budowanej drogi ekspresowej S3 pomiędzy Sadami Górnymi a Starymi Bogaczowicami.

Biorąc pod uwagę całkowitą długość tunelu, czyli są 2 nawy, każda po 2300 m łącznie 4600 można powiedzieć, że wykonawca osiągnął już, przekroczył półmetek, bo jest wydrążonych ponad 2200 m każdym i cały czas konsekwentnie, codziennie, kolejne metry pokonuje – mówiła Lidia Markowska, dyrektor wrocławskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Oprócz wspomnianego tunelu, na odcinku S3 z Bolkowa do Kamiennej Góry powstaje drugi, znacznie krótszy tunel.

Drugi tunel to jest 320 m te tzw. TS-32 to jest metoda cut and cover, czyli najpierw wykonawca wydobył materiał skalny, oczywiście też zastosowano metodę górniczą, wydobyto ten materiał i teraz budowana jest taka jak obudowa, która zostanie później po prostu zasypana.

S3 z Bolkowa do granicy państwa mamy pojechać za dwa lata. Oba odcinki kosztują blisko 3 miliardy złotych.

W sumie 600 000 m³ urobku z tego tunelu wywieziemy, ale to jest najdłuższy tunel drogowy w Polsce, czy będzie to najdłuższy tunel drogowy w Polsce. Wykonaliśmy po 900 m od południowej strony i po około 300 m od strony północnej dla każdej z naw tunelu także właśnie minęliśmy półmetek, na dzisiaj 52% zaawansowania wykopu mamy – Piotr Sarnowski, PORR S.A. – firma budująca S3 na tym odcinku

To będzie nowoczesna, ale i malownicza trasa – przyznaje Lidia Markowska.

Teren jest górzysty. Z odcinka od Kamiennej Góry do Lubawki, prawie z każdego miejsca trasy widać Śnieżkę, oczywiście przy dobrych warunkach pogodowych, jest niedużo ekranów bo tu nie ma zabudowy, więc widać z tą przepiękną trasę, bo już jadąc trasą podziwiamy ten krajobraz, który budzi zachwyt.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 czerwca 2023