Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Festiwal Korelacje – autorskie narracje filmów na bis!

Facebook

Korelacje to autorskie narracje filmów - nowy sposób doświadczania kultury, dostępny także dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Podczas prologu Festiwalu Korelacje, który odbył się w listopadzie ‘23 we wrocławskim DCF przy pełnych salach kinowych, widzowie zobaczyli 2 pierwsze filmy w nowej formule – “Wilczycę” Marka Piestraka z autorską narracją Doroty Masłowskiej oraz “Trzeba zabić tę miłość” Janusza Morgensterna z autorską narracją Agnieszki Wolny – Hamkało. Publiczność prologu z wielkim entuzjazmem przyjęła nową formę sztuki i nieoczywisty dobór filmów, po które być może samodzielnie by nigdy nie sięgnęli – narracja dodała im nowego wyrazu.

Na czym polega formuła Korelacji?

Artyści przygotowują narracje do wybranych przez siebie filmów. Wychodzą jednak poza ramy klasycznej audiodeskrypcji. To ich autorska forma odbioru, która nie ma jasnych zasad i granic – dzięki czemu każdy film wciąga odbiorcę w świat autora jego narracji.

Teksty narracji są przedstawione w formie nagrań głosowych samych artystek oraz w formie napisów dla osób niesłyszących. To nowe narzędzie wyrazu artystycznego, zapewniające dostępność i łączące wszystkich odbiorców w jednej sali kinowej podczas wspólnego seansu.

Oba filmy zostaną wyświetlone powtórnie już 03.02.2024 w DCF.

Bilety na wydarzenie dostępne są w kasach kina DCF lub na stronie www wydarzenia

https://dcf.wroclaw.pl/festiwal-korelacje-autorskie-narracje-filmow-na-bis/ 

Pełna edycja Festiwalu z nowymi filmami wybranymi przez zaproszonych artystów odbędzie się w drugiej połowie 2024 roku.

Więcej o filmach z autorską narracją

„Wilczycato mistyczny film grozy. Akcja filmu toczy się w scenerii zaboru austriackiego, gdzie główny bohater, Kacper Wosiński, staje przed niezwykłym wyzwaniem po śmierci swojej żony. Film skupia się na wątkach nadprzyrodzonych i emocjonalnych, eksplorując granice między światem żywych a umarłych. Dorota Masłowska w swojej narracji prowadzi swoisty dialog z filmem, tworząc całkowicie nową perspektywę jego odbioru. Opowieść o Kacprze Wosińskim nabiera nieoczekiwanego kształtu, eksplorując granice między strachem a… śmiechem.

[…] jest to film wspaniały, fatalny, nieznośny i skazany na zagładę.

– Dorota Masłowska.

“Wilczyca” zaliczana jest do klasyki polskiego horroru. Film przyciągnął do kin ok. 2 milionów widzów w roku premiery (1983).

fot: materiały prasowe/festiwal Korelacje

Bohaterami “Trzeba zabić tę miłość” są Magda i Andrzej, którzy po maturze nie dostali się na studia. Ona podejmuje pracę salowej w szpitalu, by zdobyć brakujące na uczelnię punkty, on początkowo nie może znaleźć zajęcia. Oboje stawiają czoła problemom, które prowadzą ich do nieoczywistych rozwiązań…

Agnieszka Wolny – Hamkało wkłada słowa tam, gdzie film milczy. Zaprasza do dyskusji nad moralnością wyborów dokonywanych przez bohaterów. Jej głos staje się odrestaurowaną ramą narracyjną dla tej historii sprzed wielu lat.

Wybrałam ten film, bo prawie nikt go nie pamięta, prawie nikt nie ogląda. A on nam może jeszcze tyle wspaniałych rzeczy opowiedzieć.

– Agnieszka Wolny – Hamkało

fot: materiały prasowe/festiwal Korelacje

źródło: materiały prasowe

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj