Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Kolejny mural zachęca mieszkańców do szczepień

Facebook

Na budynku Uniwersytetu Medycznego przy ulicy Krakowskiej pojawił się nowy mural. To kolejna inicjatywa realizowana w ramach akcji Wrocław się szczepi.

W zasadzie pomysł do końca nie był mój, dostałam kilka kluczowych słów, które miały obrazować całą koncepcję, miał pojawić się koliber, który właśnie symbolizuje te szczepienia, z którego dzioba miały właśnie wydobywać się powiedzmy rzeczy symbolizujące szczepionkę.

opowiada o swojej pracy Malwina Gaj z Akademi Sztuk Pięknych.

To dobry sposób na promocje szczepień – twirdzi prof. Tomasz Zatoński z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Koliber symbolizuje szczepienie, ten jego długi dziubek to jest igła strzykawki, czyli próbujemy oswoić się coś, co budzi strach. Próbujemy pokazać, że ta strzykawka reprezentowana przez innego ptaszka nie jest taka groźna i wirus, z którym mamy walczyć. Rozumiem, że tak jest przez przesłanie autorki projektu, który zwyciężył. Dla mnie są bardzo jasne, gdybym ja przechodził, miał wątpliwości, popatrzył się na ten mural, pomyślałbym, że warto zaszczepić we Wrocławiu.

Do szczepień trzeba namawiać, a nie zmuszać – dodaje naukowiec.

Przekonujmy przykładem tym, że sami się szczepimy, że nic złego się nie stało, że minęło pół roku nie ma żadnych negatywnych objawów. Są same pozytywy. Nie zachorowałem, a jeżeli zachorowałem, to przychodziłem to łagodnie, nie miałem żadnych objawów ubocznych. Teraz, jeżeli z jednej strony stawiamy ból głowy, złe samopoczucie po szczepieniu czy ból ręki, a z drugiej strony zgon w męczarniach z dusznością na OIOM-ie to wydaje się, że waga tych dwóch objawów jest zupełnie inna. Warto zacisnąć zęby i wytrzymać ten ból ręki czy złe samopoczucie przez 1-2 dni, żeby być bezpiecznym.

Projekt powstał w efekcie współpracy magistratu oraz dwóch wrocławskich uczelni.

Ten mural pełni funkcję, oczywiście edukacyjną, dydaktyczną, namawia do szczepień, ale przede wszystkim jest dziełem sztuki, to jest przykład na to, że we Wrocławiu potrafimy się porozumieć – dwie uczelnie, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu i Akademia Sztuk Pięknych, Urząd Miasta Wrocławia. Pokazujemy, że Wrocław razem namawia do tego żeby jego mieszkańcy byli bezpieczni, żeby się zaszczepili, żeby jesień dla nas wszystkich była bezpieczna.

To już kolejne pro-szczepionkowe murale w naszym mieście. Wcześniej, podobne malowidła pojawiły się też na budynkach przy ul. Sępa-Szarzyńskiego oraz obok skrzyżowania ulic Kołłątaja i Kościuszki.

Kamil Kuchta

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 czerwca 2023