Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Koniec przebudowy nabrzeża Odry przy ulicy Michalczyka

Facebook

Zakończyła się prowadzona przez Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu gruntowna przebudowa nabrzeża Odry przy ulicy Michalczyka w stolicy Dolnego Śląska. Zabytkowy obiekt […]

fot. Wody Polskie/Ireneusz Kowalski

Zakończyła się prowadzona przez Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu gruntowna przebudowa nabrzeża Odry przy ulicy Michalczyka w stolicy Dolnego Śląska. Zabytkowy obiekt na odcinku od strony mostu Dmowskiego odzyskał dawny blask zgodnie z zaleceniami inspektorów nadzoru budowlanego oraz wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Przypomnijmy, że 5 lat temu doszło w tym miejscu do katastrfoy budowlanej, w której na szczęście nikt nie został poszkodwany. Zaraz po osunięciu gruntów przy ulicy Michalczyka we Wrocławiu w połowie 2017 roku Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej wraz z Wojewódzkim Inspektoratem Nadzoru Budowlanego oraz właścicielami tamtejszych nieruchomości ustalał przyczynę i wykonywał specjalistyczne ekspertyzy techniczne w celu wyjaśnienia zdarzenia. W sierpniu 2017 roku, cztery miesiące po osunięciu gruntów, podjęto decyzję o zleceniu opracowania dokumentacji technicznej na odbudowę nabrzeża, a następnie rozpoczęto poszukiwanie źródeł finansowania. Ze względu na zmiany struktury własnościowej RZGW we Wrocławiu – utworzenie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie – po ponownym zdefiniowaniu potrzeb inwestycyjnych w skali całego kraju, przetarg ponowiono w 2018 roku.

Umowę z wykonawcą, którym zostało konsorcjum firm z liderem – Przedsiębiorstwem Robót Wodnych i Ekologicznych „Eko – Wod” sp. z o.o. ze Świdnicy oraz konsorcjantem – „Naviga – Stal” sp. z o.o. z Kiełczowa, podpisano pod koniec grudnia 2018 roku na kwotę 15 mln złotych.

Prace projektowe i proces uzyskiwania decyzji prowadzone przez wrocławski oddział Wód Polskich między innymi w porozumieniu z Wojewódzkim Inspektoratem Nadzoru Budowalnego we Wrocławiu oraz Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków zakończyły się w grudniu 2020 roku. Przed tą datą wykonywane były prace rozbiórkowe oraz zabezpieczające obiekt, między innymi związane z wykonaniem w całości stalowej ścianki szczelnej, która zabezpiecza brzeg, wraz z kotwieniem.

fot. Wody Polskie/Ireneusz Kowalski

Wykonawca prowadził też między innymi prace polegające na: podparciu konstrukcji narzutem kamiennym w dnie rzeki; plantowaniu narzuconego wcześniej kamienia do rzędnej zgodnej z projektem; rozbiórce pozostałych fragmentów konstrukcji (elementy żelbetowe i betonowe); robotach ziemnych w rejonie skarpy oraz wykonaniu nowych elementów żelbetowych konstrukcji estakady, zejść schodkowych czy ścianek stalowych. Wszystkie prace zostały wykonane zgodnie z planowanym zakresem, dokumentacją projektową oraz decyzjami administracyjnymi.

 

Źródło: Wody Polskie RZGW we Wrocławiu

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj