Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Kryzys humanitarny na wschodniej granicy. Apel Olgi Tokarczuk i innych noblistek

Facebook

– Nie odwracajmy oczu od tragedii, która dzieje się na wschodniej granicy Unii Europejskiej – apelują cztery laureatki literackiej nagrody Nobla: Swietłana Aleksijewicz, Elfriede Jelinek, Herta Müller i Olga Tokarczuk w liście otwartym do szefów Rady Europy i Parlamentu Europejskiego.

– Polski rząd wprowadził w pasie przygranicznym Polski i Białorusi stan wyjątkowy, na mocy którego nie dopuszcza się udzielania pomocy medycznej chorym i umierającym oraz uniemożliwia się dostęp mediom do rozgrywającej się tam tragedii. Jednak nawet te niepełne, szczątkowe informacje dają wgląd w ogrom klęski humanitarnej, jaka ma miejsce na granicy Unii Europejskiej: wiemy, że ludzie poddawani są tam bezlitosnej procedurze push-backu i skazani na wychłodzenie, głód i wycieńczenie w lasach i na bagnach – piszą noblistki w piśmie adresowanym do Charlesa Michel’a, przewodniczącego Rady Europejskiej, Davida Sassoli, szefa Parlamentu Europejskiego oraz euro deputowanych.

– Białoruskie biura podróży kontrolowane przez reżim Łukaszenki obiecują zrozpaczonym uchodźcom przedostanie się na teren UE za wysoką opłatą. Zwabionych tym sposobem do Mińska zawozi się następnie zorganizowanym transportem do lasu na granicę. Tam próbuje się przemocą wypchnąć ich do Polski, zaś polskie służby również przemocą zawracają ich do Białorusi. W najgorszych wypadkach kończy się to śmiercią. Niektórzy zmarli są nam znani z imienia, inni umierają bezimiennie – dodają pisarki.

Nie odwracajmy oczu od tragedii

Noblistki apelują: – Jako obywatelki i mieszkanki Unii Europejskiej zwracamy się do demokratycznie wybranych reprezentantów Europy – nie odwracajmy oczu od tragedii.

Musimy być świadomi tego, że ludzie są wykorzystywani jako zakładnicy. Te demoniczne praktyki przejdą do historii jako przykład współczesnej odmiany okrucieństwa. W historii Europy zbyt często pozwalaliśmy sobie na niewiedzę. Zamykaliśmy oczy, zasłanialiśmy uszy. Milczeliśmy. Po doświadczeniach XX wieku wiemy, że istnieje wiedza niewygodna i męcząca. Chroniąc własne samopoczucie, większość ludzi nie dopuszczała jej do siebie. Dzisiaj ta sytuacja się powtarza.

 Zbiórka ubrań dla uchodźców, fot. Tomasz Hołod/www.wroclaw.pl

Laureatki Nagrody Nobla zwracają uwagę, że Unia Europejska jest przede wszystkim ponadgraniczną wspólnotą moralną, opartą na regułach międzyludzkiej solidarności.

– To daje nam prawo apelować o zajęcie jednoznacznego stanowiska w tej sprawie. Rozumiemy, że niełatwo dać radę naporowi rozpaczy na granice Europy. Jednak to, do czego dopuszczamy na tych granicach, nie przystaje do naszych fundamentalnych europejskich wartości.

Zwracamy się z apelem o jak najszybsze i jak najskuteczniejsze rozwiązanie tego humanitarnego kryzysu, o przestrzeganie zapisów Konwencji Genewskiej, a przede wszystkim o umożliwienie rozpoczęcia procedury azylowej tym wszystkim, którzy o to proszą, a zostali zatrzymani w tej części wschodniej granicy Unii Europejskiej.

Domagamy się szeroko zakrojonej inicjatywy dyplomatycznej w krajach Bliskiego Wschodu, która będzie mogła przeciwstawić się fałszywej narracji reżimu białoruskiego, mającej na celu ściągniecie na polsko-białoruską granicę jak największej liczby zdesperowanych uchodźców, a tym samym zaognienie i zdestabilizowanie sytuacji politycznej w Polsce i całej Unii Europejskiej.

Przede wszystkim zaś apelujemy o dopuszczenie w rejon przygraniczny organizacji humanitarnych, które mogłyby nieść pomoc medyczną i prawną.

Upominamy się także o dopuszczenie akredytowanych dziennikarzy i mediów w rejony przygraniczne objęte stanem wyjątkowym, co jest niezbędne dla przedstawienia opinii publicznej pełnej i prawdziwej informacji.

Czujemy się dziś boleśnie bezradni – wiedzieć znaczy być świadomym zła, które się dzieje. Za tą wiedzą powinno przyjść działanie.

List podpisały: Swietłana Aleksijewicz (laureatka nagrody Nobla w 2015 roku), Elfriede Jelinek (noblistka z 2004 roku), Herta Müller (laureatka Nobla w 2009 roku) i Olga Tokarczuk, laureatka Nobla za rok 2018.

Wrocław solidarny z migrantami

Wrocławianie solidaryzują się z uchodźcami koczującymi na granicy polsko-białoruskiej. W pomoc uchodźcom angażuje się wiele instytucji pozarządowych, organizowane są m.in. zbiórki rzeczowe i finansowe. W pomoc zaangażowane są m.in. fundacja TRATWA, PCK, Fundacja Peryferia.

wroclaw.pl

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj