Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

„Łączą nas góry”. Ruszył piąty sezon wypraw górskich zmieniających życie

Facebook

Ruszył piąty sezon niezwykłych wypraw górskich. W ramach projektu „Łączą nas góry” osoby niepełnosprawne i ich rodziny będą przemierzać wspólnie kolejne sudeckie szlaki. Chcą tym samym udowodnić, że góry są dla wszystkich.

/fot. Ania Kubinka/

Podczas wycieczek Fundacja Ładne Historie zapewnia specjalistyczny sprzęt, który umożliwia górskie spacery osobom z ograniczeniami ruchowymi.

W tym roku we współpracy z Fundacją Polska Górom planujemy w sierpniu wydarzenie specjalne – wieczór spadających gwiazd. To będzie nasze pierwsze nocne wyjście w ramach projektu

– zapowiada Maria Zięba, prezeska Fundacji Ładne Historie.

Do tej pory fundacja zorganizowała łącznie 48 wycieczek górskich, w których wzięło udział już ponad 150 osób z niepełnosprawnościami i niemal 400 osób zdrowych. Za tymi liczbami kryją się historie osób, którym możliwość wyjścia w góry zmieniła życie.

O uczestnikach

Aneta Ożga, która jako samotna mama niepełnosprawnego Pawła musiała zrezygnować z dotychczasowego trybu życia. W górach odzyskała wolność i poznała nowych przyjaciół. Również jej syn – mimo problemów z chodzeniem – może uprawiać turystykę górską. Odkąd uczestniczy w projekcie „Łączą nas góry” założył nawet własną grupę na Facebooku – Wataha Wilczego Kła, na której relacjonuje weekendowe wycieczki. Sylwia Nowakowska jest mamą Michała, który cierpi na czterokończynowe porażenie mózgowe i wymaga całodobowej opieki. Zanim po raz pierwszy wyruszyli w góry w ramach projektu, nie sądzili, że to w ogóle możliwe.

Przełamaliśmy stereotyp, że góry nie są dla osób niepełnosprawnych, dla osób na wózkach

– mówi Sylwia.

Agnieszka Czerwony zgłosiła się na wycieczki, gdy tylko usłyszała o projekcie. Kondycja i osobowość jej syna, Dawida, nie pozwala na wysiłek i długie piesze wędrówki.

Teraz możemy korzystać z gór na miarę naszych możliwości, a także z przyrody, która jest fantastycznym odpoczynkiem dla rodziców i terapią dla Dawida

– podkreśla Agnieszka, która mieszka z rodziną pod Wielką Sową.

Aneta, Sylwia i Agnieszka wraz z dziećmi uczestniczą w projekcie od wielu sezonów. Ich historie dostępne są na stronie internetowej i w mediach społecznościowych projektu.

Mamy nadzieję wspólnie zainspirować innych do zrobienia tego pierwszego, kluczowego kroku do zmiany – zgłoszenia się na wycieczkę

– mówi Maria Zięba.

Jak dołączyć do projektu?

Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie tutaj.

 Jak wesprzeć fundację?

W tym sezonie fundacja planuje zrealizować 10 górskich wypraw nowymi trasami, które obejmą m.in. Góry Sowie (25 czerwca, Przełęcz Jugowska-Rymarz), Góry Wałbrzyskie (2 lipca, Chełmiec z Boguszowa-Gorce), Karkonosze (9 lipca, Schronisko Samotnia z Karpacza) i Góry Bystrzyckie (23 lipca, szczyt Jagodna ze Spalonej Przełęczy). Wyprawy są bezpłatne, odbywają się w niedziele i trwają przeważnie do 5-6 godzin. Aby udało się zrealizować cel, potrzebne jest wsparcie finansowe. Elektroniczną puszkę znajdziecie tutaj.

Trwa też rekrutacja dla osób, które w ramach wolontariatu, chcą pomóc podczas wycieczek SZCZEGÓŁY.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj