Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Luty i marzec w Pantomimie

Facebook

We wrocławskiej Pantomimie końcówka zimy zapowiada się bardzo intensywnie. Przez dwa miesiące w repertuarze zobaczyć będzie można pięć spektakli.

■ „Królowa. Baśń podwórkowa”, reż. Artur Borkowski 

Początkiem lutego, po objazdach po Dolnym Śląsku, do Wrocławia wraca „Królowa. Baśń podwórkowa” z inspiracji „Królową śniegu” H. Ch. Andersena. Podwórko Pantomimy, gdzie dzieje się akcja, ponownie rozświetli się feerią barw i zaczaruje publiczność baśniową atmosferą.

Historia o przyjaźni trwalszej niż najstarsze lodowce świata, o przyjaźni cieplejszej niż Słońce. Klasyczny motyw podróży, realizujący się w podążaniu Gerdy za porwanym przez Królową Śniegu Kajem, jest pretekstem do ukazania ciepłego i walecznego serca głównej bohaterki. Siła Gerdy, jej samozaparcie, narastająca z każdym krokiem odwaga, pokazują, że każdy
z nas – mały, czy duży – ma w sobie niezwykłe pokłady siły umożliwiające podjęcie walki
o to, na czym nam naprawdę zależy.

Spektakle: 02, 03, 09, 10 lutego | godz. 17:00 | Podwórko — Scena zimowa WTP przy
al. Dębowej 16.

 

■ „Niepokój przychodzi o zmierzchu”, reż. Małgorzata Wdowik 

Przedstawienie Małgorzaty Wdowik wielokrotnie wyróżniane, zdobywające liczne nagrody i dobre głosy krytyki, zanim wyruszy na kolejne festiwale zagości w Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia.

Przedstawienie na podstawie książki Marieke Lucasa Rijnevelda Niepokój przychodzi
o zmierzchu
jest wizualną opowieścią o doświadczeniu straty oraz o jej odkładaniu się w ciele i w wyobraźni; o próbie skonfrontowania się z tragedią, która więzi 10-letnią bohaterkę i jej bliskich w świecie pogrążonym w żałobie; o potrzebie odnalezienia sensu w śmierci. To także historia o dojrzewaniu i o końcu dzieciństwa.

Spektakl: 21 lutego | godz. 19:00 | Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia Instytutu Grotowskiego, ul. Księcia Witolda 62.

 

■ „Symfonia alpejska. Thriller spirytystyczno-pantomimiczny inspirowany postacią Wandy Rutkiewicz z muzyką Ryszarda Straussa”, reż. Cezary Tomaszewski 

Po dłuższej przerwie pokazany zostanie spektakl w reż. Cezarego Tomaszewskiego, który podbił serca wrocławskiej publiczności. W podsumowaniu czasopisma TEATR „Symfonia…” zdobyła wyróżnienie dla najlepszego spektaklu muzycznego.

„Symfonia alpejska” to symfoniczna pantomima akcji w dziewięciu krwawych obrazach pełnych miłości. To fantazmatyczna historia zaginionego ciała Wandy Rutkiewicz, które nawiedza i wzywa zespół mimów w momencie, kiedy odmowa dyskusji, ucieczka
i zniknięcie wydają się już jedyną słuszną drogą.

Spektakle: 23, 24 lutego | godz. 19:00 | oraz 25 lutego | godz. 17:00 | Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia Instytutu Grotowskiego, ul. Księcia Witolda 62.

 

 

■ „Ballady i romanse”, reż. Piotr Soroka, Zdenka Pszczołowska, Błażej Peszek

Prezentowane w finale konkursu Klasyka Żywa podczas 47. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych, z nagrodą za muzykę i jej performatywne wykonanie przez Szymona Tomczyka i Magdę Pasierską na scenie Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia Instytutu Grotowskiego w Dzień Kobiet.

Ballady i romanse to teatralna realizacja mickiewiczowskich ballad w konwencji pantomimy zespołowej i próba przeniesienia ich na język teatru ruchu. Niezwykle duży potencjał pantomimiczny tkwiący w Balladach…, czyli mocne i wyraziste postaci, tajemniczość, fantastyka i groza, są doskonałym pretekstem do ich realizacji w formie pantomimy zespołowej, teatru ruchu, czy podjęcia zabawy ze słowem.

Spektakle: 07, 08 marca | godz. 19:00 | Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia Instytutu Grotowskiego, ul. Księcia Witolda 62.

 

■ „Czyż nie dobija się koni?”, reż. Radosław Rychcik

Najnowszy spektakl Pantomimy, czyli morderczy maraton taneczny na podstawie powieści Horace’a McCoya oraz głośnego filmu Sydneya Pollacka z 1969 roku.

Rzecz dzieje się w latach 30-tych w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Ofiary kryzysu finansowego tańczą w konkursie tanecznym, w którym główną nagrodą jest duża suma pieniędzy. To opowieść o biedzie, głodzie, pieniądzu i walce o przetrwanie. To również opowieść o determinacji, marzeniach, nadziejach i wytrwałości. To historia o złudzeniach
i ich utracie, to historia o tym, że w człowieku coś pęka, coś się łamie i nie można tego poskładać.

Spektakl: 10 marca | godz. 17:00 | Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia Instytutu Grotowskiego, ul. Księcia Witolda 62.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj