Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

MPWiK uczy szacunku do wody najmłodszych

Facebook

Zakręć wodę! Zgaś światło! Jak często powtarzamy te zwroty w naszych domach? Czy łatwo nauczyć się żyć ekologicznie i myśleć o tym, co jest dobre dla środowiska? Z pomocą przychodzi MPWiK we Wrocławiu, które uczy i jednocześnie bawi. Właśnie wystartowała druga edycja projektu edukacyjnego „Akademia Przyjaciół Wody”.

Akademia Przyjaciół Wody to projekt MPWiK, który promuje odpowiedzialne postawy proekologiczne. Pierwsza edycja skierowana do wrocławskich przedszkoli zakończyła się przed wakacjami. To był wyjątkowy projekt, nie tylko ze względu na swoją misję edukacyjną, ale również z uwagi na czas pandemii, która utrudniła kontakt z przedszkolakami. Jednak organizatorzy nie poddali się, a doświadczenia wykorzystali, przygotowując kolejną edycję.

Pierwszy rok Akademii z powodzeniem zakończyło 850 młodych wrocławian z czternastu przedszkoli. Wówczas autorskie konspekty zajęć MPWiK przygotowało głównie do nauki stacjonarnej, chociaż nie brakowało filmów, animacji i plansz edukacyjnych, które można było wykorzystywać również on-line. Tegoroczna Akademia Przyjaciół Wody została zaplanowana już wyłącznie w przestrzeni wirtualnej.

– Akademia Przyjaciół Wody on-line umożliwi korzystanie z naszych materiałów wszystkim wrocławskim przedszkolom. Im więcej dzieci weźmie udział w przygotowanych przez nas zajęciach, tym wszystkim nam będzie żyło się lepiej. Angażujmy się w troskę o środowisko naturalne, bo to jedna z ważniejszych inwestycji w życiu. W zeszłym roku zainteresowanie projektem było ogromne. Mamy nadzieję, że teraz młodych studentów będzie jeszcze więcej – mówi Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK we Wrocławiu.

Co znajdziemy w Akademii?

Program Akademii Przyjaciół Wody MPWiK Wrocław obejmuje 10 bloków tematycznych, po jednym na każdy miesiąc nauki. Woda źródłem życia, Człowiek i woda, Skąd się bierze i po co nam deszcz? – to przykłady zagadnień poruszanych przez MPWiK w materiałach edukacyjnych. W pakietach tematycznych nauczyciele znajdą filmy, animacje, kolorowanki, książeczki edukacyjne, a przede wszystkim autorskie konspekty zajęć opracowane pod czujnym okiem ekspertów z wrocławskich wodociągów. Materiały są dostosowane do wieku odbiorców – z nastawieniem na przedszkolaków, ale doskonale sprawdzą się również w pierwszych klasach szkoły podstawowej. To wszystko ma być wsparciem dla wyrobienia w dzieciach i ich najbliższych dobrych nawyków ekologicznych. Tym bardziej, że każdego roku zwiększa się zużycie wody na świecie, a surowiec ten nie jest niewyczerpalny.

„Studentów” Akademii Przyjaciół Wody po ważnych tematach dotyczących środowiska naturalnego poprowadzą Strażnicy Wody – Błękitka i Groblik. To bohaterowie, którzy na co dzień zmagają się ze Zbójem Wodopojem i Potworem Zatorem. Losy Błękitki i Groblika można również poznać, wchodząc na stronę www.mpwikdzieciom.pl, pełną ciekawostek ekologicznych, gier edukacyjnych i animacji.

Jak zostać strażnikiem wody?

Pakiety edukacyjne dla wrocławskich przedszkoli i szkół podstawowych są dostępne na stronie internetowej wrocławskich wodociągów – www.mpwik.wroc.pl, w zakładce Akademia Przyjaciół Wody.

– Serdecznie zachęcamy do wypełnienia formularza kontaktowego, w którym prosimy wpisać jedynie nazwę placówki oraz adres mailowy. Będziemy kontaktować się ze zgłoszonymi instytucjami, zapraszać do udziału w ciekawych konkursach i zapewniać dodatkowe filmy czy materiały graficzna, takie jak np. plakaty czy certyfikaty ukończenia tegorocznej Akademii, które będzie można wręczyć dzieciom na koniec roku – podkreśla Estera Zuzel, kierownik projektu w MPWiK.

MPWiK S.A. we Wrocławiu od wielu lat aktywnie realizuje projekty edukacyjne i społeczne kampanie ekologiczne oraz tworzy sieć współpracy z przedszkolami, szkołami i uczelniami, przyczyniając się tym samym do podnoszenia świadomości ekologicznej i współodpowiedzialności za środowisko naturalne.

POSŁUCHAJ:

-mówi Estera Zuzel – kierowniczka projektu w MPWiK Wrocław.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 marca 2024