Radio Gra Wrocław

Na Psim Polu praca wre. We Wrocławiu powstaje trzeci park wodny

Wczoraj wmurowano kamień węgielny i kapsułę czasu w powstającym Aquaparku na Psim Polu przy ulicy Wilanowskiej. To będzie jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce. 70% energii potrzebnej do zasilania będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych.

/materiały prasowe/

Kiedy będzie gotowy?

Wrocławski Park Wodny to, jak pokazują statystyki, ulubione miejsce wypoczynku Dolnoślązaków. W ubiegłym, rekordowym roku, Aquapark Wrocław odwiedziło dwa miliony ludzi. Od lipca 2022 Wrocławski Park Wodny ma dwie lokalizacje. Pierwsza, przy ulicy Borowskiej, która w tym roku obchodzi 15 lat istnienia i druga na ulicy Polnej. Ten drugi obiekt również cieszy się dużym zainteresowaniem. We wrześniu po zaledwie trzech miesiącach działania osiągnięto tam liczbę dziennych odwiedzin zakładaną na 19 miesięcy funkcjonowania.

Aquapark nie zatrzymuje się inwestycyjnie. Obiekt, w którym dziś wmurujemy kamień węgielny – ponieważ budowniczowie wyszli już na powierzchnię ziemi – będzie gotów na przełomie 2023 i 2024 roku, zaś oddany do użytku wrocławianom mniej więcej za równo rok. Cała inwestycja będzie kosztowała 40  mln zł

– mówił dziś na placu budowy prezydent Jacek Sutryk

/materiały prasowe/

Jak zostanie wyposażony?

Obiekt przy Wilanowskiej będzie odwiedzać od 200 do 300 tys. osób rocznie – nie tylko z Wrocławia ale z pobliskich zaprzyjaźnionych gmin. Obiekt będzie w szczególności przydatny dla mieszkańców północno-wschodniej części miasta, jak i sąsiadów z gminy Długołęka. W ramach zajęć z pływalni będą korzystać uczniowie pobliskiej SP nr 44.

W obiekcie pojawi się basen sportowy o wymiarach 25 x 14,5 m i głębokości od 1,3 do 1,8 m, a także basen do nauki pływania, wanna z hydromasażem i otwartym sezonowo basenem zewnętrznym, który będzie miał także część brodzikową. Ponieważ w bliźniaczym obiekcie na Brochowie bardzo dużym powodzeniem cieszy saunarium – ta część saunarium tu na Wilanowskiej będzie rozbudowana

– opowiadał Paweł Rańda wiceprezes Aquaparku.

/materiały prasowe/

Obiekt będzie korzystał z odnawialnych źródeł energii

Inwestycja obejmuje teren o powierzchni 9,5 tys. mkw., z czego aż 3 tys. mkw. zajmie zieleń – 40 drzew i ok. 280 mkw. krzewów i traw. Przed aquaparkiem powstaje także parking z miejscami dla 59 samochodów. Przewidziano też 88 miejsc postojowych dla rowerów. Prowadząc budowę Aquapark wziął pod uwagę fakt niestabilnych i rosnących cen energii i obiekt na Wilanowskiej będzie wyposażony w panele fotowoltaiczne i pompę ciepła. W praktyce przy sprzyjających warunkach nawet 70% energii koniecznej do działania obiektu będzie ze źródeł odnawialnych.

Aquapark na Psim Polu to jedna z 18 dużych inwestycji, które w tym roku kończymy budować i oddajemy wrocławianom. To wyjątkowy pod względem inwestycyjnym rok – mimo kryzysu inflacyjnego miasto się nie zatrzymuje. Dobrze to pokazuje ta mapa, która trafi do kapsuły czasu. W ten sposób chcemy naszym następcom pokazać Wrocław AD 2023 – to jak tylko jednego roku Wrocław się zmienił

– dodawał prezydent Jacek Sutryk.

/materiały prasowe/

Projekt przewiduje kompleksową infrastrukturę szatniową, łazienki, toalety, punkt gastronomiczny, strefę fitness i strefę saunarium. Aquapark na Psim Polu faktycznie będzie przypominał obiekt na Brochowie ale technologicznie idzie dalej. Obiekt będzie zasilany gazem, prądem i ciepłem miejskim (w celu uniezależnienia obiektu od niestabilnej sytuacji przemysłu energetycznego w Polsce).

Instalacja fotowoltaiczna o łącznej mocy zainstalowanej wynoszącej 80 KWp, zajmie powierzchnię ponad 100 m2, w maksymalny sposób zagospodarowując przestrzeń dostępną na dachu budynku. Szacuje się roczną produkcję energii elektrycznej z instalacji PV oraz kogeneracji nawet na poziomie 450-500 MWh w skali roku. Z kolei źródłem uzupełniającym dla gazowych modułów kogeneracyjnych w obszarze produkcji energii cieplnej będzie powietrzna pompa ciepła o mocy maksymalnej wynoszącej 250 kW, szacowana roczna produkcja energii cieplnej poprzez pompę ciepła wynosi ok. 200 MW

– wyliczał prezes Wrocławskiego Parku Wodnego Grzegorz Kaliszczak.

/materiały prasowe/

Na Borowskiej także zmiany

Przez ostatnie miesiące trwały prace projektowe, które uwzględniały zagospodarowanie przestrzeni wokół basenu. Budując ten obiekt Spółka nie zapomina o pozostałych. W połowie maja w obiekcie na Borowskiej zamontowane zostaną warte 2 mln zł dwie zjeżdżalnie – każda o długości około 100 m. Także Aquapark Wrocław przejął teren w centrum Wrocławia – dawny Port Węglowy naprzeciwko Politechniki Wrocławskiej, gdzie na razie powstaje miejsce spotkań dla wrocławian – beach bar. W przyszłości zostanie wybudowana marina i dostępny dla wszystkich port jachtowy.

/materiały prasowe/