Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Nowe defibrylatory AED na Uniwersytecie Medycznym. Gdzie je znajdziemy?

Facebook

Do dziesięciu wzrosła liczba automatycznych, łatwych w obsłudze defibrylatorów (AED), umieszczonych w budynkach Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w różnych rejonach miasta. Gdzie się znajdują?

/materiały prasowe, UMW

Swobodny dostęp do takich urządzeń ma kluczowe znaczenie w sytuacji, gdy u poszkodowanego dojdzie do nagłego zatrzymania krążenia (NZK). Wówczas liczy się każda minuta, a zespół ratownictwa medycznego nie zawsze zdąży przyjechać na czas.

Rocznie w Europie dochodzi do 350-700 tysięcy zgonów, związanych z nagłym zatrzymaniem akcji serca. Co najmniej połowę tych osób można byłoby uratować, gdyby pomoc nadeszła we właściwym czasie. Najczęściej zatrzymanie krążenia następuje w wyniku migotania komór – nieprawidłowego rytmu, który można skutecznie leczyć. Warunkiem jest natychmiastowe wykonanie defibrylacji połączonej z prowadzeniem resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Trzeba to zrobić jak najszybciej. Defibrylacja wykonana w czasie 3–5 minut od momentu zatrzymania krążenia zwiększa szanse na przeżycie o 50-70 proc. Jednocześnie każda minuta opóźnienia w wykonaniu pierwszej defibrylacji zmniejsza prawdopodobieństwo przeżycia do wypisu ze szpitala o 10-12 proc

– mówi dr Paweł Gawłowski, ratownik medyczny i pełnomocnik rektora UMW ds. realizacji programu „akcjAEDukacyjna – UMED dla serca”.

/materiały prasowe, UMW

Czas ma ogromne znaczenie

Niestety, z własnego doświadczenia muszę przyznać, że wciąż wielu chorych trafiających do naszego ośrodka po NZK, pomimo przywrócenia czynności serca przez zespoły ratownictwa medycznego ma bardzo złe rokowanie. Jedną z głównych przyczyn jest ciągle opóźnienie w podejmowaniu efektywnej resuscytacji przez świadków zdarzenia

– podkreśla dr hab. Robert Zymliński z Kliniki Intensywnej Terapii Kardiologicznej.

W warunkach idealnych średni czas oczekiwania na przyjazd zespołu ratowniczego w mieście wynosi ok. 15 minut. W praktyce bywa on czasem dłuższy, a każdą chwilą maleją przecież szanse na ratunek. I to jest właśnie ten moment, w którym rolę ratownika może odegrać każdy, nawet jeśli nie przeszedł podstawowego szkolenia z udzielania pierwszej pomocy. Wystarczy sięgnąć po defibrylator, uruchomić go i… postępować zgodnie z głosową instrukcją. AED podpowie krok po kroku, jaką czynność należy wykonać. Na elektrodach są oznaczone dokładne miejsca w których należy je przykleić na klatkę piersiową poszkodowanego.

Ważne, żeby defibrylator znajdował się w bliskiej odległości od miejsca zdarzenia i by łatwo go można było znaleźć

– dodaje dr Gawłowski.

/materiały prasowe, UMW

Co jeszcze znajdziemy w wyposażeniu?

Oprócz urządzenia AED, w każdym zestawie znajduje się również apteczka pierwszej pomocy, która zawiera: nożyczki, jałową gazę, ręcznik papierowy, jednorazową maszynkę do golenia (elektrody trzeba umieścić na nieowłosionej klatce piersiowej), maseczkę do prowadzenia oddechów ratowniczych, rękawiczki jednorazowe, chusteczkę nasączoną środkiem dezynfekcyjnym, bandaż oraz koc termiczny.

Samo udostępnienie AED to jeszcze za mało, konieczne są dodatkowe działania. Ważnym celem projektu UMW jest to, by jak najwięcej osób umiało skorzystać z prostego urządzenia, od którego tak wiele zależy.

Ze statystyk wiemy, że wykorzystanie automatycznych defibrylatorów zewnętrznych pozostaje w Europie na trudnym do zaakceptowania poziomie średnio 28 proc

– dodaje dr hab. Robert Zymliński.

/materiały prasowe, UMW

Gdzie znajdziemy takie urządzenia we Wrocławiu?

  • Urządzenia AED dostępne są w jednostkach UMW przy ulicy
  • Bartla (WNoZ)
  • Parkowej (WNoZ)
  • Chałubińskiego (CSM)
  • Borowskiej (Wydział Farmacji i Analityki Medycznej – dwa AED)
  • Krakowskiej (Wydział Lekarsko-Stomatologiczny)
  •  W rektoracie przy wyb. Pasteura 1
  • Studium Wychowania Fizycznego i Sportu (ul. Wojciecha z Brudzewa)
  • Centrum Naukowej Informacji Medycznej (Marcinkowskiego)
  • Collegium Anatomicum

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj