Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Ogórek, ogórek – czerwony ma garniturek

Facebook

Był jedną z ikon wrocławskiej solidarności i strajków sierpnia 80. Historyczny "Ogórek" odzyskał swój dawny blask

Myślę, że jesteśmy na takim 90 procentowym realizowanych prac. Zajęło nam kilka miesięcy, kosztowało pracę 7 osób, ale które oddały ogrom serca, żeby ten Ogórek dzisiaj wyglądał tak jak wygląda. Co nam zostało? Tak naprawdę wykończenie wnętrza i zamontowanie multimediów. To jest coś, co będzie takim elementem technicznej sztafety, bo chcielibyśmy, żeby ten Ogórek, choć w historycznym wyglądzie to był nowoczesny w wewnętrznym wyposażeniu, tak, aby młodzież, dzieci wrocławskich szkół, które będą dojeżdżały tym Ogórkiem na zajęcia w Centrum Historii Zajezdnia już na pokładzie autobusu mogły zażyć lekcji historii.

Za niedługo będzie można go zobaczyć na naszych ulicach:

Zaczniemy oczywiście 11 listopada będzie prowadził Radosną Paradę Niepodległości. To będzie ten moment premierowy, a potem już w takim codziennym rytmie będzie dowoził uczniów wrocławskich szkół do Centrum Historii Zajezdnia. Mam nadzieję, że uda się także, aby w weekendy woził po prostu turystów i mieszkańców Wrocławia.

Co warto podkreślić – to nie jest TEN ogórek, którym 26 sierpnia 1980 roku Tomasz Surowiec zablokował bramę zajezdni, co jest uważane za początek strajków Solidarności we Wrocławiu:

No niestety w latach osiemdziesiątych podejście do historii, do tych wydarzeń było trochę inne i nie udało nam się tamtego Ogórka odnaleźć. Pewno nie przypadkiem został gdzieś tam wcześniej zezłomowany, ale jest to Ogórek zawierający wiele historycznych elementów, elementów tamtego czasu, chociaż w dowodzie rejestracyjnym ma wpisany rocznik 84, ale będzie stacjonował tuż przy bramie – tej bramie, którą wtedy zablokował, a to będzie rzeczywiście naprawdę ta brama.

Jak wyglądał remont?

Każda część była tam dotknięta przez naszych mechaników, będziemy to być może nawet pokazać na zdjęciach, że tak naprawdę z popiołu stworzyliśmy element, jeździliśmy, to też pokażemy w kilkadziesiąt miejsc w Polsce, skąd pozyskiwaliśmy części, jeszcze są tam 2 miejsca, które musi odwiedzić tak, aby całość części była oryginalna i żeby on wyglądał tak jak wtedy, żeby pachniał jak wtedy, tak jak państwo zobaczycie od koloru zewnętrznego przez tapicerkę. Wszystko będzie takie, a jak go w końcu odpalimy i będziecie mogli nim pojechać to nawet zapach będzie ten sam, bo wszystko to tworzyło historię Ogórka.

– mówił prezes MPK Krzysztof Balawejder

Natomiast już w niedzielę, 29 sierpnia rozpoczną się obchody 41 rocznicy powstania Solidarności:

O 10 będzie złożenie kwiatów na grobach świętej pamięci Kazimierza Michalczyka, Piotra Bednarza, Marii Zapart na cmentarzu Grabiszyńskim we Wrocławiu potem o godzinie 12 msza święta w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia przy Alei Pracy, następnie 13:30 złożenie kwiatów pod tablicą Solidarności przy ulicy Grabiszyńskiej, tam, gdzie się wszystko zaczęło pamiętnego sierpnia. Potem spotkanie uczestników uroczystości na terenie Centrum Historii Zajezdnia przy ulicy Grabiszyńskiej, to taka nasza tradycja o godzinie 17 koncert Wrock for Freedom, złote lata polskiego rocka Centrum Historii Zajezdnia.

 

31 sierpnia, we wtorek o 12 w klubie muzyki i literatury otwarcie wystawy:

i o godzinie 17:30 projekcja filmu Belgrad Solidarny z Solidarnością. Także zapraszam myślę, że program ciekawy dla każdego znajdzie się jakaś atrakcja. Tomasz Surowiec, takim właśnie nie tym samym, ale takim samym egzemplarzem Ogórka zablokował wyjazd autobusów na miasto. No i tak się zaczęła we Wrocławiu Solidarność, dlatego o zajezdni mówimy „nasza wrocławska stocznia” tam się zgromadziła ogromna liczba wrocławian, tam się odbywały te pamiętne. msze odprawiane przez księdza Orzecha, tam trwała wojna nerwów, bo nie było wiadomo, jak się cała sytuacja skończy co więcej niezmiernie istotne jest to, że strajkujący we Wrocławiu nie ogłosili własnych postulatów, nie udało się komunistycznym władzom złamaćsolidarności strajkujących i ogłosiliśmy strajk solidarnościowy, czyli tylko żądano spełnienia postulatów gdańskich.

– mówił Juliusz Woźny z Centrum Historii Zajezdnia

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj