Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Otwarto wystawę, na której prezentowanych jest ponad 300 miniaturowych pianin

Facebook

Ponad 300 miniaturowych pianin prezentowanych jest w Galerii Toy Piano we Wrocławiu. Pomysłodawca wystawy zbiera je od kilkunastu lat. Na niektórych udało się zagrać muzykę Fryderyka Chopina. Każdy może spróbować swoich sił, bo niektóre instrumenty zostały udostępnione odwiedzającym galerię.

Dla Pawła Romańczuka przygoda z miniaturowymi instrumentami zaczęła się kilkanaście lat temu. W 2010 r. założył zespół „Małe instrumenty” i nagrał płytę z muzyką Chopina.

„Zacząłem rozwijać zbiór, a w 2011 roku zacząłem myśleć o tym, że przy odpowiedniej ilości różnorodnych egzemplarzy można by stworzyć taką galerię, do czego doszło po 12 latach”

– powiedział PAP Paweł Romańczuk z Galerii Toy Piano.

Galeria została otwarta we współpracy z miastem i Otwartymi Pracowniami Plastycznymi im. Eugeniusza Gepperta. Przy ul. Ruskiej 46a można podziwiać ponad 300 instrumentów z takich krajów jak Anglia, Brazylia, Francja, Hiszpania, Izrael, Japonia, Niemcy, Polska, Stany Zjednoczone, Włochy czy ZSRR.

„Najstarsze ma ok. 150 lat i w zasadzie z każdej kolejnej dekady jakiś instrument się tutaj znajduje. Instrumenty mają bardzo różne możliwości dźwiękowe, brzmieniowe. Mają różny design, różne wielkości gabarytowe. Są takie, które mają tylko cztery klawisze do maksymalnie czterdziestu dziewięciu. Mają też różne źródła dźwięku. Najczęściej są to pręty drgające, ale również sztabki metalowe, sztabki szklane, struny czy rurki aluminiowe. Bardzo różnie w zależności od kraju i wieku te instrumenty były wykonywane”

– powiedział Paweł Romańczuk.

Każdy może spróbować zagrać na miniaturowym pianinie. Niektóre instrumenty udostępnione są dla odwiedzających. Galeria czynna jest w każdy czwartek od godz. 14 do 19 i w weekendy między godz. 12 a 18.

źródło: PAP

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj