StartW Radiu Gra Wiadomości Wiadomości dnia

Pełne bocianów Niedźwiedzice najpiękniejszą wsią w regionie

Niedźwiedzice – na przekór nazwie – kojarzą się bardziej z… bocianami. Właśnie ten ptak – który przynosi nie tylko dzieci, ale – według popularnego przesądu – także i szczęście gospodarzom, u których zamieszka, stał się symbolem wsi. Ma on tam nawet swój pomnik:

– mówi Agnieszka Babula ze Stowarzyszenia Przyjaciół Wsi Niedźwiedzice.

Ale nie tylko wszechobecnym bocianim motywom Niedźwiedzice zawdzięczają tytuł najpiękniejszej wioski na Dolnym Śląsku. Miejscowość jest doskonale utrzymana. To zasługa samych mieszkańców, przekonuje wójt gminy Chojnów Andrzej Pyrza:

 

Liczba osób, grup, stowarzyszeń i instytucji, które dbają o tę niespełna sześciusetosobową wioskę jest imponująca:

– wymienia sołtys najpiękniejszej dolnośląskiej wsi, Józef Przyłucki. Wspólny wysiłek naprawdę się opłaca. To nie tylko przyjemność życia w piękniejszym otoczeniu, ale też… rozwój turystyki. Do Niedźwiedzic i innych, równie zadbanych wiosek – które jeszcze niedawno raczej odstraszały niż przyciągały – ściągają szkolne wycieczki, miłośnicy agrowczasów, czy pasjonaci tzw. geo-cachingu – czyli hobby polegającego na odkrywaniu skrytek rozlokowanych na całym świecie:

– mówi wójt Pyrza.

 

Dolnośląska wieś zmienia się bardzo szybko i w doskonałym kierunku – twierdzi wicemarszałek województwa Ewa Mańkowska. Temu m.in. ma służyć konkurs na najpiękniejszą dolnośląską wieś. Warto bowiem zaznaczyć, że miejscowości do zawodów zgłaszają sami mieszkańcy:

Zwycięstwo w konkursie i wygrana – 6 tys. złotych – to nie koniec zabawy. Teraz przed Niedźwiedzicami ważna próba. W październiku będą gościli wszystkich uczestników zawodów – na oficjalnym wręczeniu nagrody w swojej wiosce. Inni będą podpatrywać – co w Niedźwiedzicach jest pięknego i jak stworzyć tak prężną, wiejską społeczność.

Zostaw komentarz