Pidżamowcy to najnowsza propozycja Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Jak przyznają twórcy to zbiorowe theatrum lęku przed reglamentacją „życia bez bólu”. Premiera trzeciego grudnia.
– Największa nierówność społeczna, jaka nas czeka, a może już się dokonuje, to fizyczne cierpienie wobec terroru szczęśliwego, bezbolesnego życia, które oferuje współczesna kultura pod postacią zaawansowanej farmakologii. Jedni, zazwyczaj nieliczni, mają do niej dostęp, reszta – nie. Innymi słowy: bogatym – morfina, biednym – polopiryna. To zapis rewolty i utopijne marzenie o świecie, w którym możemy unieważnić, zniszczyć ból. To religia przyszłości. Bo przerastają nas nasze cierpiące, umierające ciała, a metafizyczna perspektywa już nie wystarcza. Chrystus cierpiał na krzyżu i nie znalazł się nikt, kto podałby mu znieczulenie. My, bez znieczulenia – pojmowanego i dosłownie, i w przenośni – nie umiemy wytrzymać w rzeczywistości, którą sami stwarzamy – tak twórcy opisują spektakl.
– Chciałem na nowo zmierzyć się z problemem, którym żyłem, pisząc Walizki hipochondryka – mówi Mariusz Sieniewicz. – Pidżamowcami polemizuję ze swoją powieścią, doprowadzam bunt cierpiących do szczęśliwego, choć straceńczego końca. Postanowiłem steatralizować ból, cierpienie i farmakologiczny eskapizm, sprowadzić go do wyostrzonych relacji interpersonalnych, zewnętrznych. Jest jeden facet, który oferuje Elizjum zapomnienia, jest cały szpital, który o tym Elizjum marzy. Z tego powstało napięcie, tykająca bomba – dodaje.
W spektaklu wykorzystano teksty Magdaleny Rigamonti „Niedługo sami się będziecie leczyć!” i Jakuba „Sieczki To ja Wam teraz opowiem, jak to jest być młodym lekarzem w Polsce” zamieszczone na ich kontach na Facebooku.
Mariusz Sieniewicz PIDŻAMOWCY
sztuka nagrodzona w II Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU organizowanym przez Wrocławski Teatr Współczesny i Miasto Wrocław
obsada:
Siostra Kordelia – Aleksandra Dytko
Siostra Regana – Maria Kania
Siostra Goneryla – Ewelina Paszke-Lowitzsch
Amputyk – Krzysztof Boczkowski
Kolonus – Wiesław Cichy
Ampuła – Przemysław Kozłowski
Pieniążek – Zdzisław Kuźniar
Dializus – Tomasz Orpiński
Tomognom – Tadeusz Ratuszniak
Drab Ketonal – Krzysztof Zych
Drab Dolargan – Mariusz Bąkowski
Pidżamowcy – Anna Błońska, Katarzyna Bróż, Weronika Dierżyńska, Arkadiusz Grząś, Marta Grygiel, Karol Iwański, Aleksander Kopczyński, Zuzanna Król, Kajetan Mielcarski, Krzysztof Nałódka, Grażyna Niedużak-Mazurek, Monika Niedźwiedzka, Jacek Różański, Alicja Ugrewicz, Martyna Woch
reżyseria: Marcin Liber
scenografia, wideo, światło: Mirek Kaczmarek
kostiumy: Grupa Mixer
muzyka: Filip Kaniecki
ruch sceniczny: Maćko Prusak
realizacja dźwięku: Michał Kalecki
realizacja światła: Daniel Piastowski
realizacja wideo: Marcin Dominiak
asystent reżysera: Tadeusz Ratuszniak
inspicjentka, suflerka: Katarzyna Krajewit
prapremiera: 3 grudnia 2017 roku / Duża Scena
źródło: materiały prasowe