Radio Gra Wrocław Home

Moje Miasto Moje Radio • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Pierwsza pomoc na wakacjach. To trzeba wiedzieć!

Facebook

Nad jeziorem, na górskim szlaku lub po prostu w mieście - w każdym z tych miejsc możemy znaleźć się w sytuacji, kiedy będziemy musieli udzielić komuś pomocy przedmedycznej. Dlatego dziś tłumaczymy jak to zrobić.

Jak opatrzyć ranę, co zrobić, gdy ktoś przestanie oddychać i jak postąpić, gdy widzimy poszkodowanego ze złamaniem ręki – ta wiedza może przydać się w najmniej oczekiwanym momencie, dlatego dziś będziemy was informować o tym jak udzielić innym pierwszej pomocy. Krzysztof Wiśniewski, ratownik medyczny, tłumaczy, kiedy wezwać karetkę, a kiedy nie:

ratownik 1

Przypomnijmy: numer alarmowy, pod którym możemy wezwać pomoc to 112, numer ratunkowy nad wodą to 601 100 100, a po pomoc w górach możemy zadzwonić pod numer 601 100 300 lub 985. Ratownik medyczny, Krzysztof Wiśniewski wyjaśnia, jak postąpić, gdy natkniemy się osobę, która leży i się nie rusza:

Dobrze jest też pobrać darmową aplikację na smartfona „Pierwsza Pomoc”, która zawiera proste instrukcje postępowania w nagłych wypadkach. Jak postępować, gdy widzimy rannego i co robić do czasu przyjazdu karetki opowiada?

W przypadku krwotoków stosujemy opatrunki uciskowe, gdy widzimy złamanie kości dobrze jest unieruchomić dwa sąsiadujące stawy, a gdy poszkodowany nie oddycha, możemy wykonać resuscytację:

– mówił Krzysztof Wiśniewski, ratownik medyczny. Przy udzielaniu pierwszej pomocy często występują duże emocje, dlatego dla pewności można na smartfona pobrać sobie darmową aplikację „Pierwsza Pomoc, która zawiera instrukcje postępowania w nagłych wypadkach.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 27 maja 2020