Radio Gra Wrocław Home

Moje Miasto Moje Radio • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Pierwszy taki zabieg w Europie. Lekarze z USK przeszczepili rzepkę

Facebook

Pierwszą w Europie i drugą na świecie operację przeszczepu rzepki wraz z aparatem wyprostnym przeprowadzili lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Zabieg był potrzebny, bo u pacjenta stwierdzono nowotwór, który zajął całą rzepkę, ale nie wyszedł poza jej obręb. Dawcą była zmarła osoba.

Zabieg przeprowadzono rok temu i dopiero teraz lekarze chwalę się sukcesem, bo już wiadomo, że pacjent wrócił do sprawności fizycznej.

..mówi Remigiusz Cedzidło, który przeszedł zabieg.

Innowacyjność zabiegu polegała jednak nie tylko na fakcie, że to pierwsza taka operacja w Europie. Na wyjątkowość tej operacji wpływa kilka rzeczy – przyznaje profesor Szymon Dragan, kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu.

Bez operacji pacjent nie odzyskał by pełnej sprawności.

..dodaje profesor Dragan.

40 latek o nowotworze rzepki dowiedział się przypadkiem. Do lekarza trafił po urazie kolana w czasie jazdy na rolkach. W czasie badania stwierdzono zmiany na rzepce. Mężczyzna przeszedł badania ale nie podjął dalszego leczenia. Wrócił dopiero w momencie, gdy bóle znacznie się nasiliły.

Guzy olbrzymiokomórkowe to dość częste nowotwory w ortopedii. Rzadko bardzo atakują jednak rzepkę. W ciągu stu lat w literaturze fachowej odnotowano zaledwie sto pięćdziesiąt takich przypadków – przyznają lekarze z USK.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj