Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

PIT-0 dla młodych? Czy młodzi rzeczywiście zyskają?

Facebook

Sejm przyjął zerowy PIT dla młodych do 26 roku życia. Oznacza to, że dochody najmłodszych podatników do kwoty 85,5 tysiąca nie zostaną opodatkowane. W 2019 roku limit zwolnienia wyniesie 35 636,67 zł, ponieważ ma obowiązywać przez 5 miesięcy - od sierpnia do końca roku. Jednak nie wszyscy młodzi zostaną zwolnieni z podatku dochodowego.

fot. pixabay
fot. pixabay

Regulacja zakłada zwolnienie osób zatrudnionych na umowę o pracę i zlecenie. Zapomniano o osobach samozatrudnionych i pracujących na dziele.

Opozycja zarzuca partii rządzącej dzielenie Polaków.Ten zerowy PIT dostaną osoby, które są zatrudnione na umowę o pracę i zlecenie, ale już osoby samozatrudnione, osoby, które zakładają działalność gospodarczą, które tworzą miejsca pracy – tych osób nie obejmie zwolnienie” – zwracała uwagę Marta Golbik, PO-KO.

Problem dla osób, które obecnie zostały zwolnione z podatku może pojawić się gdy przekroczą 26 rok życia. Prawdopodobnie wówczas ich zarobki drastycznie spadną…

Mówi dr Krzysztof Biernacki – Adiunkt Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, doradca podatkowy.

Zgodnie z ustawą, w 2019 roku płatnik nie będzie musiał obliczać i pobierać zaliczek na PIT – od sierpnia do grudnia – jeżeli młody podatnik złoży oświadczenie, że jego dochody w całości zostaną objęte zwolnieniem z PIT. Podatnicy, którzy nie złożą takiego oświadczenia – zwrot podatku z tytułu zwolnienia otrzymają w zeznaniu rocznym za 2019 rok. Oświadczenie to nie będzie wymagane do przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 roku – w przyszłym roku z pensji nie będzie pobierana zaliczka, a zatem wynagrodzenie będzie wyższe.

Cała rozmowa z dr Krzysztofem Biernackim:

Regulacja ma obowiązywać od 1 sierpnia 2019 roku.

Piotr Krejner

Piotr Krejner

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 13 maja 2022