Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Powrót legendarnych rurek z kremem i piknik sąsiedzki. Rusza kolejna edycja Święta Osiedla Plac Grunwaldzki

Facebook

30 maja rozpocznie się 3. edycja Święta Osiedla Plac Grunwaldzki. Wydarzenie potrwa w tym roku do 4 czerwca. W programie m.in. piknikowanie, detektywistyczna zabawa w escape roomie, spacer z Maciejem Wlazło – twórcą bloga „Beard of Breslau”, warsztaty less waste oraz koncerty. Nie zabraknie kultowych rurek z kremem, które ponownie przywołają ducha Grunwaldu. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, obowiązują zapisy.

/materiały prasowe/fot. Mariusz Szczygieł/

Święto Osiedla powstało, aby integrować osoby mieszkające, uczące się lub pracujące na terenie Placu Grunwaldzkiego i kształtować lokalną tożsamość. Zbliżająca się edycja będzie kolejną okazją do twórczego spędzenia wolnego czasu oraz poznania najbliższej okolicy – jej losów, kultury i wyjątkowej architektury.

Warsztaty i spacer historyczny na otwarcie

Już 30 maja Miejska Biblioteka Publiczna – filia nr 29 zamieni się w detektywistyczny escape room. Uczestnicy i uczestniczki zabawy (dzieci w wieku od 6 do 13 lat) odkryją zagadkę znikających książek i zmierzą się z 12 zadaniami.

Dzień później skwer im. Ireny Sendlerowej przeobrazi się w pracownię ceramiczną pod chmurką. 1 czerwca natomiast Maciej Wlazło – przewodnik i autor bloga „Beard of Breslau” – oprowadzi chętnych po okolicy Placu Grunwaldzkiego i zdradzi wiele sekretów ukrytych w detalach budynków.

/materiały prasowe/fot. Mariusz Szczygieł/

Piknik sąsiedzki i słynne rurki z kremem

Najważniejszym wydarzeniem tegorocznej odsłony Święta Osiedla będzie rodzinny piknik sąsiedzki, który odbędzie się 3 czerwca na Kampusie Grunwaldzkim.

Organizatorzy tradycyjnie poczęstują uczestników i uczestniczki rurkami z kremem. Za stanowisko z lokalnym specjałem będą odpowiadać właściciele legendarnych rurek z Grunwaldu. Niegdyś przysmaku można było skosztować w budce zlokalizowanej na terenie dzisiejszego Pasażu Grunwaldzkiego. Sam kiosk z rurkami stanowi istotny element tradycji i pamięci o historii osiedla. Większość mieszkanek i mieszkańców Wrocławia kojarzy Plac Grunwaldzki właśnie z wszechobecnym zapachem kultowego deseru.

/materiały prasowe/fot. Zuzanna Wolenska/

Na miejscu powstaną trzy strefy: sąsiedzka, kreatywno-warsztatowa i główna. Odbędą się warsztaty dla dzieci z robienia pacynek, wykonywania ptaków z drewna, a także odciskania w glinie muszli, szyszek, orzechów czy kamieni. Nie zabraknie rozrywek dla całej rodziny, tj. zajęć z robienia kwietnych bomb oraz less waste. A także łączącej pokolenia inicjatywy „Podaruj drugie życie starej książce”.

/materiały prasowe/fot. Mariusz Szczygieł/

Oprócz tego kampus wypełnią bańki mydlane, a dzieci będą mogły zrobić tatuaże i wziąć udział w zabawach ruchowych. W strefie głównej czekać będzie punkt naprawy rowerowej, stół pełen pyszności oraz koło fortuny.

W strefie sąsiedzkiej natomiast – punkt konsultacyjny „Pracownia obywatelska – Zielony Plac Grunwaldzki OD NOWA” dedykowany lokalnemu projektowi Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

Święto Osiedla to idealna okazja do spotkania z mieszkankami i mieszkańcami, z którymi pragniemy porozmawiać o przyszłości Grunwaldu. Przez ostatnie kilkanaście miesięcy, wspólnie z grupą studentów i studentek, wypracowaliśmy zgłoszone do WBO projekty. Jeden z nich dotyczy skrzyżowania ulic: Ładna, Grunwaldzka, Benedyktyńska i Górnickiego, którego metamorfozę nasi sąsiedzi i sąsiadki zobaczą na własne oczy przy użyciu okularów VR

– mówi Krzysztof Bielaszka z Fundacji Ładne Historie, współorganizatora wydarzenia.

Z myślą o osobach uchodźczych i obcokrajowcach podczas święta Grunwaldu działał będzie również punkt doradczo-informacyjny obsługiwany przez inicjatywę WroMigrant i Przejście Dialogu.

Finał osiedlowego święta zaplanowano z muzycznym akcentem na 4 czerwca. Organizatorzy zapraszają do Klubu u Piasta. Odbędzie się tam koncert „Moja Matko ja wiem” senioralnego chóru „Grunwald” działającego przy Radzie Osiedla Plac Grunwaldzki pod batutą dyrygenta Marcina Grzywaczewskiego. Zespół wykona znane i lubiane utwory poświęcone matkom.

Więcej informacji na temat wydarzenia znajdziecie tutaj.

Najważniejsze informacje

30.05, godz. 16:00 i 17:00

  • detektywistyczny escape room w Miejskiej Bibliotece Publicznej – filii nr 29 (ul. Reja 1)
  • zapisy: mbp29@biblioteka.wroc.pl lub telefonicznie: 71 326 60 63

31.05, godz. 16:00

  • ceramiczny piknik pod chmurką z Zakwas Studio (Skwer im. Ireny Sendlerowej między ul. Curie-Skłodowskiej, Łukasiewicza i Smoluchowskiego / w razie niepogody warsztaty odbędą się stacjonarnie w Zakwas Studio przy ul. Szczytnickiej 40/1B)
  • zapisy: zamknięte

1.06, godz. 17:30

  • spacer „Grunwaldzki kalejdoskop — dawna i obecna historia osiedla” z Maciejem Wlazło (zbiórka: Skwer Adolfa Marii Bocheńskiego przy zbiegu ulic: Szczytnickiej, Miłej, Piwnej i Sępa Szarzyńskiego)
  • zapisy: tutaj.

3.06, godz. 16:00

  • rodzinny piknik sąsiedzki na Kampusie Grunwaldzkim (kwartał pomiędzy ulicami Szczytnicką, Wyszyńskiego, Joliot-Curie i Polaka)
  • zapisy: nie obowiązują, warsztaty i wydarzenia mają charakter otwarty

4.06, godz. 16:00

  • koncert chóru „Grunwald” (Klub u Piasta, Benedyktyńska 15 – 1 piętro)
  • zapisy: nie obowiązują

/materiały prasowe/fot. Mariusz Szczygieł/

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj