Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Sąd: „zielona koperta” to nie jest znak drogowy. Straż miejska: dalej będziemy wypisywać mandaty

Facebook

Parkowanie zwykłymi, prywatnymi autami na miejscach zarezerwowanych dla "Vozilli" jest legalne… choć niemoralne. Tak swoją decyzję uzasadniał sąd, który uniewinnił dzisiaj kierowcę obwinionego przez straż miejską o zignorowanie tzw. zielonej koperty - czyli miejsca postojowego wymalowanego na tle w kształcie zielonego trójkąta.

Jak uzasadniał sędzia sądu rejonowego Wojciech Sawicki, to dobrze że miasto wyznaczyło takie miejsca, ale… źle, że niezgodnie z kodeksem drogowym. Bo znaku wymalowanego przez miasto nie ma w odpowiednich dokumentach – argumentował:

Sędzia Sawicki przywołał przy tym przypadek sprzed kilku lat – gdy miasto ustawiło na ulicach niezgodne z odpowiednim rozporządzeniem tablice oznaczające buspas. Wtedy to sąd – kierowcom niechcącym się do nich stosować – wymierzył grzywny, ale druga instancja je uchyliła. Argumentując, że miasto nie ma prawa tworzyć własnych znaków. Tutaj – jest jego zdaniem podobnie:

 

Nie zgadza się z tym przedstawiciel Straży Miejskiej. Jego zdaniem sąd nie odniósł się do argumentu miasta na temat tego, że zielone tło nie jest tak naprawdę częścią znaku, a po prostu powierzchnią, na jakim został on wymalowany:

– mówi oskarżyciel publiczny Straży Miejskiej Wrocławia Piotr Szereda.

 

Pewny zwycięstwa był natomiast pełnomocnik obwinionego mężczyzny, radca prawny Marcin Zatorski. Krytykuje on wrocławską straż miejską i zachęca do nieprzyjmowania mandatów w podobnych sytuacjach:

Natomiast Straż Miejska Wrocławia zapowiada złożenie apelacji. Do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia w kolejnej instancji zamierza dalej karać mandatami za parkowanie „zwykłych” samochodów na zielonych kopertach.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 8 czerwca 2023