Radio Gra Wrocław Home

Moje Miasto Moje Radio • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Samochód, komunikacja miejska czy rower – Tydzień Zrównoważonego Transportu

Facebook

Ulica Krupnicza zamieni się w deptak. Na ulicy Legnickiej pojawią się zabytkowe tramwaje. W zajezdni MPK każdy będzie mógł spróbować swoich sił w roli maszynisty. Tak Wrocław będzie świętował rozpoczynający się w sobotę (16 września) Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.

Nie chodzi o to by całkowicie zrezygnować z podróży samochodem. Warto jednak pamiętać, że po mieście można poruszać się także rowerem czy komunikacją miejską – przyznają organizatorzy akcji. Co kryje się pod hasłem zrównoważonego transportu?

– mówi Błażej Trzcinowicz – zastępca dyrektora Biura Zrównoważonej Mobilności.

Zabawa w ramach Tygodnia Zrównoważonego Transportu rozpocznie się już w sobotę. W zajezdni przy ulicy Powstańców Śląskich zaplanowano wielki, rodzinny piknik.

– mówi Agnieszka Korzeniowska z wrocławskiego MPK.

W niedzielę świętowanie przeniesie się na ulicę Krupniczą, która na kilka godzin zamieni się w deptak.

– dodaje Błażej Trzcinowicz.

Dodatkowe atrakcje:

Zajęcia dla najmłodszych w autobusie MPK

Na wysokości NFM ustawimy autobus MPK, w którym Teatr Młodych oraz „Akcja Miasto” naprzemiennie będą zachęcać do udziału w spektaklu i warsztatach plastycznych. Harmonogram: 11.30 Spektakl „Wesoła podróż”, 12.15 warsztaty „Księga dżungli”, 14.30 Spektakl „Wesoła podróż”, 15.15 warsztaty „Księga dżungli”.

Muzealniaki, maszyna parowa i schoolbus – Muzeum Techniki Jaworzyna Śląska

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska – Oddział w Jaworzynie Muzeum Kolejnictwa na Śląsku tuż przy NFM zaparkuje prawdziwym amerykańskim schoolbusem. Ponadto zaprezentują mniejsze eksponaty kolejowe oraz maszynę parową. Każdy będzie mógł przenieść się w czasie sprawdzając jak działa.

Strefa warsztatowa zostanie ulokowana przy wejściu na Promenadę Staromiejską. 12.00 – wprowadzenie do idei Zrównoważonej Mobilności (Akcja Miasto). 13.00 – spotkanie z Agatą Saraczyńską, która opowie o historii ul. Krupniczej i dzielnicy Czterech Świątyń. 14.00 – Krótka informacja na temat projektu Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. 15.00 – Tomek Sielicki opowie o historii wrocławskich tramwajów. 12.00-16.00 – Eksperyment Krupnicza.

Klub Sympatyków Transportu Miejskiego oraz Vertigo Jazz Club & Restaurant zapraszają na przejażdżki zabytkowym tramwajem. Między 12.00 a 17.00 dla miłośników jazdy tramwajem na trasie pl. Teatralny (Opera) – Świdnicka – Podwale – Krupnicza – Kazimierza Wielkiego – Szewska – Grodzka – Nowy Świat – Kazimierza Wielkiego – Widok – pl. Teatralny (Opera) co 20 min. będzie kursował zabytkowy tramwaj KSTM

Vertigo Jazz Club & Restaurant przygotowało specjalny koncert jazzowy, który muzycy zagrają w czasie przejazdów tramwaju między 12.00 a 14.06.

Centrum Informacji Turystycznej i Rowerowej oraz Bike Cafe i Bike Garage wspólnie z Policją Stare Miasto uruchomią punkt znakowania rowerów. Nie zabraknie również spotkań z prelekcją i prezentacją multimedialną o tematyce rowerowej i zdrowotnej: 11.30 – prelekcja o tematyce rowerowej – Bike Cafe, 13.00 – Prelekcja i Pokaz kulinarny: „Energetyczne koktajle”- bomba witaminowa w postaci koktajli dodających wigoru rowerzystom. Prelegent: Szymon Czupkiewicz – Bike Garage, 15:00 CYKLOLOGISTYKA – Wykorzystanie rowerów cargo w transporcie miejskim. Prelegenci: Maciej Tucholski i Paweł Puławski – Bike Cafe.

Hultaj bikes – sam napraw swój rower zgodnie z ideą „bike kitchen”. Cargo Bike Wrocław – przejażdżki cargobikem . Między 12:00 a 16:00 Jazdy testowe na rowerach cargo (rowerach transportowych). Do dyspozycji będą dwa rowery z Wypożyczalni Cargo Bike Wrocław. Każdy sprzęt elektroniczny do działania potrzebuje energii. Każdy kto podejmie wyzwanie i napędzi mikser, będzie mógł wypić pożywny koktajl. Do rozdania 200 koktajli w 2 smakach. Zainteresowani będą mogli spróbować swoich sił w odbijaniu grafik na bawełnianych torbach. Do rozdania 200 toreb.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 grudnia 2020