Radio Gra Wrocław Home

Moje Miasto Moje Radio • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Sukces terapii CAR-T w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu

Facebook

Dzięki nowatorskiej terapii CAR-T zastosowanej w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej USK, 11-latek - po siedmiu latach nieskutecznego leczenia białaczki - wreszcie bez obecności komórek nowotworowych.

źródło: materiały prasowe

Ostra białaczka limfoblastyczna to najczęstszy nowotwór u dzieci i jednocześnie najczęstsza z białaczek dotykająca pacjentów pediatrycznych.

Przylądek Nadziei USK jest pierwszą i jedyną kliniką w Polsce certyfikowaną do stosowania terapii CAR-T u dzieci i młodych dorosłych z ostrą białaczką limfoblastyczną.

W ok. 15 proc. przypadków tego podtypu białaczki, po transplantacji szpiku lub w drugiej bądź kolejnej linii leczenia, następuje nawrót choroby. Wysoką skuteczność w leczeniu tej grupy pacjentów wykazuje właśnie terapia genowa CAR-T, a na czym ona polega?

Wyposażone w narzędzia dotarły do Wrocławia z USA i zostały przeszczepione na początku marca bieżącego roku. Dla wielu dzieci metoda CAR-T jest dla nich bez wątpienia wielką nadzieją. Jaka jest zatem przyszłość takiego leczenia w naszym mieście?

Ogromną rolę jeżeli chodzi o terapię CAR-T odgrywa finansowanie, obecnie do wyprodukowania „polskich CAR-T” trzeba znaleźć sposób na finansowanie pomostowe dla pacjentów, którzy już dziś takiego leczenia potrzebują.

I jak dodaje prof. Krzysztof Kałwak z Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej USK we Wrocławiu – my jako ośrodek kliniczny, pediatrzy, hematolodzy dziecięcy – chcielibyśmy każdemu zaoferować tą terapię, nie tylko Olkowi i jesteśmy do tego przygotowani.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj