Radio Gra Wrocław

Święta już niedługo. Kupując prezenty nie zapomnij o środowisku!

Kolorowe dekoracje, mieniące się światełka oraz świąteczna muzyka. Podczas wizyty w zabytkowej części miasta lub galerii handlowej nietrudno zauważyć, że wielkimi krokami zbliża się Boże Narodzenie. Pokazują to również kolejki w sklepach oraz wydłużony czas oczekiwania na przesyłki kurierskie. Sezon zakupowy na świąteczne prezenty trwa w najlepsze.

/informacja prasowa zdjęcie ilustracyjne

O czym warto pamiętać wybierając upominki dla najbliższych?

Z okazji Bożego Narodzenia aż 83,7 proc. Polaków kupuje podarunki dla innych osób. Takie wyliczenia w 2022 r. przedstawili autorzy raportu Nawyki Upominkowe Polaków z zespołu Super Prezenty. Ten fakt wykorzystują sklepy, które kuszą promocjami. Rabaty rzędu 50 proc., oferty z gratisami lub z darmową dostawą – między innymi w taki sposób marki zachęcają do zakupów właśnie u nich. Jednak wybierając prezent dla przyjaciół lub znajomych warto mieć na uwadze przede wszystkim ich preferencje i zainteresowania, a dopiero później rozglądać się za atrakcyjną zniżką. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że taki nieudany podarunek stanie się jedynie zbędnym odpadem, obciążającym środowisko naturalne.

dav

Nietrafione upominki to problem również dla środowiska. Ich wyprodukowanie wymaga eksploatacji zasobów naturalnych, m.in. surowców, energii i wody. Taki przedmiot w najlepszym wypadku trafi do kogoś innego lub zostanie odstawiony na półkę. W najgorszym – wyląduje  w koszu. Dlatego ważne jest, aby kupować prezenty rozważnie. Docenią to osoby obdarowywane, a także środowisko

– mówi Felice Scoccimarro, prezes Amest Otwock Sp. z o.o., działającej w branży gospodarowania odpadami i lider Akademii Ekologicznej Amest Otwock.

Jak być bardziej eko?

Robienie podarunków dla przyjaciół i znajomych może iść w parze z troską o planetę. Warto postawić na rzeczy, które są ekologiczne oraz pomagają wspierać środowisko naturalne. To na przykład:

  • bawełniana torby na zakupy – wielorazowe torby materiałowe są dobre dla środowiska, a przy tym często odznaczają się ciekawym wyglądem. Wiele firm oferuje możliwość personalizacji nadruku, co sprawia, że prezent jest bardzo osobisty;
  • ręcznie wykonane mydło – rzemieślniczy i luksusowy produkt kosmetyczny. Zazwyczaj z naturalnych składników, jak m.in. olejki eteryczne i roślinne. Sprawia to, że takie produkty kosmetyczne są delikatne dla skóry i przyjazne dla środowiska w większym stopniu niż komercyjne odpowiedniki;
  • sztuka z upcyclingu – wyjątkowe przedmioty, które powstają z pozornie zbędnych materiałów. Wystarczy odrobina kreatywności oraz umiejętności plastyczne, aby stworzyć taki unikalny podarunek. Można również zdecydować się na zakupu gotowego produktu w jednej z twórczych galerii.

Nie zapominajmy o opakowaniu!

Nieodłącznym elementem upominku jest jego opakowanie, najczęściej papier prezentowy lub ozdobna torba. Po świętach wiele z nich trafia do kosza, choć wcale nie musi. Często można wykorzystywać je wielokrotnie.  Wybierając opakowanie warto korzystać z biodegradowalnych lub takich, które można poddać recyklingowi. Tak ekologiczne zapakowany podarunek może prezentować się estetycznie i elegancko.

Pakując prezenty należy zwrócić uwagę , aby opakowanie które spełniło już swoją funkcję, nadawało się do ponownego użytku lub mogło zostać poddane recyklingowi. Ciekawym pomysłem jest korzystanie z szarego papieru pakowego, który następnie ozdabia się naturalnym sznurkiem jutowym lub taśmą papierową. Wystarczy nieco kreatywności, aby stworzyć ekologiczny podarunek, który oprócz wyjątkowego i osobistego charakteru, będzie miał też mniejszy negatywny wpływ na środowisko

– podkreśla Felice Scoccimarro.

Spersonalizowane ekoprezenty to doskonały sposób, by dbać o środowisko. Zamiast masowo produkowanych przedmiotów lepiej skłaniać się ku rzemieślnikom lub wręczać własnoręcznie wykonane upominki. To nie tylko podkreślenie osobistej relacji z osobą obdarowywaną, ale także okazja, by nie marnować surowców i nie produkować zbędnych śmierci. Szczególnie dziś, indywidualność i pomysłowość mogą zostać docenione.

/fb.rękidziełofest