Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Świetny występ Polaków na matematycznych mistrzostwach świata

Facebook

Dwanaście medali – cztery złote, pięć srebrnych i trzy brązowe – zdobyli reprezentanci Polski na 37. Międzynarodowych Mistrzostwach w Grach Matematycznych i Logicznych. Przez dwa dni na Politechnice Wrocławskiej w ośmiu kategoriach rywalizowało blisko 400 osób z jedenastu krajów.

/materiały prasowe/Politechnika Wrocławska

Zmagania we Wrocławiu rozpoczęły się w piątek. A zwycięzców poznaliśmy w sobotę podczas uroczystej gali, na której wręczono medale, pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.

Już w pierwszej kategorii CE (uczniowie klasy III SP lub młodsi) srebrny medal zdobył Piotr Łukomski, a brąz Maksymilian Siódmok. Na drugim stopniu podium w kategorii CM (uczniowie klas IV oraz V SP) stanął z kolei Łukasz Sulowski. A pierwszy złoty medal dla Polski otrzymał Jan Micyk za zwycięstwo w kategorii C2 (uczniowie klasy VIII SP i klasy pierwszej szkół średnich).

/materiały prasowe/Politechnika Wrocławska

Najbardziej zacięta rywalizacja toczyła się w kategorii L1 (pozostali uczniowie szkół średnich), w której Polacy zajęli wszystkie miejsca na podium. Złoty medal zdobył Maciej Ignaciuk, srebrny Michał Węgrzyn z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego PWr, a brązowy Norbert Dąbrowski. Wszyscy znakomicie poradzili sobie z zadaniami, dlatego o końcowej klasyfikacji zdecydował czas ich rozwiązania. Najszybszy okazał się właśnie Maciej Ignaciuk, który obronił tym samym tytuł mistrzowski wywalczony przed rokiem w Lozannie.

W kategorii L2 (studenci studiów I stopnia kierunków ścisłych i technicznych) złoto wywalczył Konrad Czarnecki. Srebny medal zdobył Łukasz Simbiga z Wydziału Matematyki Politechniki Wrocławskiej.

Kolejne medale dla Polski w kategorii GP (dorośli niewystępujący w kategorii L2 oraz HC) wywalczyli Jacek Kwiendacz (srebro) i Dominik Bezkosty (złoto), na najniższym stopniu podium w kategorii HC (osoby zawodowo zajmujące się matematyką i informatyką oraz studenci II stopnia) stanął Łukasz Bożyk.

Wydarzeniu na Politechnice Wrocławskiej towarzyszyły pokazy i wykłady popularnonaukowe, gry oraz atrakcje zorganizowane przez koła naukowe. A także otwarcie wystawy „Matheliebe. Pokochaj matematykę”, która pokazuje ekscytujący świat matematyki w nowy, atrakcyjny i przystępny dla każdego sposób. Ekspozycję w Bibliotechu (bud. D-21) można oglądać do 30 listopada.

W przyszłym roku finały zostaną rozegrane w Paryżu.

/materiały prasowe/Politechnika Wrocławska

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 8 maja 2024