Radio Gra Wrocław

Ślubowanie i pierwsze głosowanie. Radni nie wybrali przewodniczącego

Podczas uroczystej, inauguracyjnej sesji IX kadencji Rady Miejskiej Wrocławia nowo wybrani radni i prezydent Jacek Sutryk złożyli ślubowanie. Odbyło się pierwsze głosowanie, w którym radni odrzucili kandydaturę Igora Wójciaka (KO) na przewodniczącego. Kolejne głosowanie odbędzie się dzisiaj.

/materiały prasowe/UMW

Uroczysta część inauguracyjnej sesji IX kadencji Rady Miejskiej Wrocławia miała miejsce w Sali Wielkiej ratusza. Przewodniczył jej Tadeusz Grabarek – najstarszym spośród nowo wybranych radnych. Radni otrzymali zaświadczenia o wyborze i złożyli ślubowanie.

Już od średniowiecza tradycją wrocławskiego samorządu jest składanie przysięgi przez osoby podejmujące się działań na rzecz dobra publicznego. Pierwsze zdanie tej przysięgi radnych pochodzi z roku 1344. Każdy radny zapewniał wówczas, że będzie strzec prawa i chwały miasta wedle rady najmądrzejszych. Będzie także w oparciu o najlepszą wiedzę zarządzał ludnością biedną i bogatą, oraz że posłusznie działać będzie wspólnie z innymi

– powiedział Garbarek.

W następnym punkcie porządku obrad komisarz wyborczy i przedstawiciel miejskiej komisji wyborczej wręczyli Jackowi Sutrykowi zaświadczenie o wyborze na prezydenta Wrocławia. Prezydent wygłosił rotę ślubowania.

To naprawdę coś wyjątkowego, kiedy drugi raz zyskuje się zaufanie i zostaje się prezydentem miasta, w którym się urodziło, w którym moi rodzice się urodzili, do którego dziadkowie przyjechali tuż po wojnie. Miasta wyjątkowego i najpiękniejszego na świecie. Wtedy muszą towarzyszyć tylko i wyłącznie dobre emocje i tak właśnie dzisiaj ze mną jest

– powiedział Sutryk.

Prezydent Wrocławia pogratulował wszystkim uczestnikom minionych wyborów samorządowych. Podziękował swoim wyborcom, ale także osobom, które na niego nie głosowały deklarując pracę na rzecz miasta. Przypomniał, że pięć lat temu w tym samym miejscu składał swoje „wyznanie wiary we Wrocław”.

Dzisiaj chcę potwierdzić wypowiedziane wtedy słowa o Wrocławiu otwartym, łączącym pokolenia. O Wrocławiu, w którym każdy, kto chce go budować, znajdzie swoje miejsce. Dalej wierzę we Wrocław, który podtrzyma swoją tradycję miasta otwartego dla przyjezdnych. Miasta pewnego siebie i silnego swoją kulturą. Miasta wreszcie tolerancyjnego, które czerpiąc z tej siły jest także zdolne do pomocy tym, którzy jej potrzebują. (…) Moje przesłanie sprzed pięciu lat pozostaje aktualne i, jak sądzę, fundamentalne u progu kolejnej kadencji

– powiedział prezydent Jacek Sutryk.

Pierwsze głosowanie

Dalsza część sesji miała miejsce po przerwie w sali sesyjnej, gdzie przeprowadzono głosowanie na przewodniczącego rady. Pierwszym kandydatem był Igor Wójcik (KO). Był on jedynym kandydatem; „za” jego kandydaturą głosowało 15 osób przy 20 głosach „przeciw” – mimo, że to właśnie radni jego klubu stanowią większość w radzie. Po głosowaniu zarządzono przerwę. Kolejne głosowanie odbędzie się dzisiaj.

Jacek Sutryk wygrał w drugiej turze wyborów na prezydenta Wrocławia, zdobywając 68,29 proc. głosów. Wygrał z posłanką Trzeciej Drogi Izabelą Bodnar, która uzyskała 31,71 proc. poparcia. Wybory do Rady Miasta Wrocławia wygrała KO, która zdobyła 23 mandaty i uzyskała samodzielną większość. PiS w 36-osobowym gremium ma ośmiu radnych, a KWW Jacek Sutryk Lewica i Samorządowcy – sześciu.

/materiały prasowe/UMW