Radio Gra Wrocław

USK wstrzymuje funkcjonowanie niektórych oddziałów w placówce znajdującej się w Strzelinie. Mieszkańcy zapowiadają protest.

 

Uniwersytecki Szpital Kliniczny wstrzymuje funkcjonowanie Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w zakresie położnictwa i Oddziału Neonatologicznego w placówce znajdującej się w Strzelinie. Mieszkańcy Strzelina nie zgadzają się z tą decyzją – zapowiadają protest. USK na początku 2021 roku włączyło placówkę w Strzelinie w swoją strukturę, po tym jak Strzelińskie Centrum Medyczne  ogłosiło upadłość. Teraz szpital tłumaczy, że utrzymanie tej lokalizacji w dawnej formie jest zbyt kosztowne. Więcej Sebastian Drobczyński dyrektora ds. personalnych i komunikacji.

USK musi dokładać do funkcjonowania szpitala w Strzelinie około 800 tysięcy złotych miesięcznie.

Władze Strzelina, według USK, nie chciały finansować placówki.

Kobiety ze Strzelina będą rodzić prawdopodobnie we Wrocławia lub w innych szpitalach w okolicy. Strzelin od Wrocławia oddalony jest o około 40 kilometrów – droga, bez większych korków, zajmuje mniej więcej 45 minut.

Lekarze pracujący w likwidowanych oddziałach mają nie stracić pracy.

Szpital zapewnia, że od października w placówce w Strzelinie dostępny będzie Oddział Ginekologiczny oraz dyżurujący ginekolog – nie wiadomo jednak jeszcze w jakiej formie i ile razy w tygodniu. Mieszkańcy Strzelina zapowiedzieli protest – ma on się odbyć pod Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w najbliższy piątek od godziny 11 do 13.

fot: Facebook/ Gmina Strzelin

Poniżej treść informacji prasowej otrzymanej od Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego:

„Strzelińskie Centrum Medyczne Sp. z o.o. ogłosiło upadłość 30 czerwca 2020 roku. Do tego okresu (zgodnie z KRS) organem zarządzającym był Powiat Strzeliński. Po ogłoszeniu upadłości Starostwo Powiatowe w Strzelinie pozostało z kilkumilionowym zadłużeniem.

USK we Wrocławiu, czując odpowiedzialność za ochronę zdrowia mieszkańców gmin powiatu strzelińskiego, podjął decyzję o zakupie Strzelińskiego Centrum Medycznego i włączył go jako placówkę w strukturę USK. Nastąpiło to w styczniu 2021 roku.

Obecnie, po dokonaniu dogłębnej analizy kosztów prowadzenia USK w lokalizacji w Strzelinie, tj. kosztów związanych z rosnącymi płacami pracowników, koniecznością podjęcia niezbędnych inwestycji oraz decyzjami pracowników, którzy zrezygnowali z pracy, okazało się, że utrzymanie lokalizacji szpitala w Strzelinie bez przeprowadzania reform nie jest możliwe.

 

Wyniki finansowe za 2021 rok: Wyniki finansowe na dzień 31.07.2022:
przychody: 19 327 892 zł

koszty: 28 669 749 zł

w tym koszty pracy pracowników: 19 834 734 zł
Szpital osiągnął stratę: 9 341 857 zł

przychody: 15 237.882,00

koszty: 20 905.649,00 zł

w tym koszty pracy pracowników: 14 098.652,00 zł

Szpital osiągnął stratę: 5 667 767,00 zł

 

O wyzwaniach związanych z koniecznością ograniczenia działalności niektórych oddziałów w Strzelinie, Zarząd USK we Wrocławiu informował władze powiatu strzelińskiego oraz miasta Strzelin od kilku miesięcy.

Analizowane były różne scenariusze rozwiązań, a przez ten czas USK we Wrocławiu ponosił koszty działalności związane z utrzymaniem nierentownych oddziałów. Każdego miesiąca koszty prowadzenia działalności przekraczają przychody średnio o ponad 800 tys. zł. Nadto, zmiany w systemie opieki zdrowotnej nie dają możliwości utrzymania działalności w dotychczasowym kształcie.

Dalsze funkcjonowanie placówki w niezmienionej formule należy uznać nie tylko za działanie nieuzasadnione ekonomiczne i organizacyjnie, ale także wysoce szkodliwe w dalszej perspektywie czasowej dla całego szpitala. Bezwzględnie koniecznym w obecnej sytuacji jest przeorganizowanie pracy USK w kierunku alokacji i konsolidacji oddziałów ginekologiczno-położniczych oraz neonatologicznego, w celu zoptymalizowania działalności leczniczej Szpitala na obszarze Strzelina i Wrocławia – wyjaśnia dr Jakub Berezowski, Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

W związku z faktem, iż do tej pory zarówno władze gminy Strzelin oraz władze starostwa strzelińskiego zapewniały podczas rozmów, że nie stać je na odkupienie lokalizacji Szpitala w Strzelinie a dodatkowo nie podjęły żadnych prób decyzji w sprawie np. finansowania określonych oddziałów, decyzją Zarządu USK we Wrocławiu z dniem 1.10.2022r. w Strzelinie zostanie wstrzymane funkcjonowanie Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w zakresie położnictwa i Oddziału Neonatologicznego.

Oczywiście nasze Pacjentki z planowanego grafiku przyjęć do cięć cesarskich o powyższej zmianie zostały i zostaną poinformowane. Zaproponowane im zostanie także przeniesienie do II Kliniki Ginekologii i Położnictwa przy ul. Borowskiej 213 we Wrocławiu. Dodatkowo USK poinformuje z dniem 25.09.2022r. okoliczne szpitale i ratownictwo medyczne, że nastąpi wygaszanie ww. zakresów działalności – zapewnia Marcin Drozd, Z-ca Dyrektora ds. Medycznych. – Zapewniamy Państwa, że od 1.10.2022r. będzie funkcjonować Oddział Ginekologiczny z utrzymaniem bloku operacyjnego i dyżuru ginekologa oraz dyżuru anestezjologa (dyżury stacjonarne)  dodaje. Mamy nadzieję, że podjęte decyzje wpłyną na poprawę kondycji finansowej USK Lokalizacja w Strzelinie, dając tym samym mieszkańcom dostęp do opieki medycznej.”