Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Takiego lasera jeszcze nie było. Prototypowe rozwiązanie naukowców PWr

Facebook

Naukowcy z Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej stworzyli ultrakompaktowy laser, który pomoże dokładnie zobrazować siatkówkę i wcześniej wykrywać choroby oczu.

źródło: materiały prasowe

 

 

 

Obecnie przeprowadzono już badania na wybranych tkankach biologicznych, takich jak wątroba żaby, skóra szczura czy wybranych roślin…

 

I jak dodaje dr hab. Grzegorz Soboń – pokazaliśmy, że przy zmniejszonej częstotliwości powtarzania impulsów możliwe jest uzyskanie proporcjonalnie większej odpowiedzi fluorescencyjnej, co umożliwia uzyskiwanie znakomitej jakości obrazów tkanek, bez ryzyka ich uszkodzenia.

 

Naukowcom zależało na maksymalnym uproszczeniu konstrukcji lasera, a prototyp nie wymaga żadnego justowania ani kalibracji…

 

 

Taka konstrukcja musi być możliwie prosta, aby takie rozwiązanie miało potencjał komercyjny i było chętnie używane właśnie przez biologów czy lekarzy.

Prototyp, który powstał na Wydziale Elektroniki PWr, ma unikatowe parametry, nieosiągalne przez inne systemy dostępne obecnie na rynku.

Obecnie naukowcy udoskonalają laser, aby rozwinąć go do takiej postaci, która będzie gotową do komercjalizacji.

 

Główną konstruktorką lasera jest dr inż. Dorota Stachowiak z Katedry Teorii Pola, Układów Elektronicznych i Optoelektroniki, natomiast badania nad mikroskopią fluorescencyjną zostały przeprowadzone przez dr. inż. Jakuba Bogusławskiego, który doktorat uzyskał na PWr, a obecnie pracuje w Instytucie Chemii Fizycznej PAN. W zespole pracują też Aleksander Głuszek i Zbigniew Łaszczysz.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj