Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Trwa konkurs na realizacje artystyczne 18 edycji  SURVIVALU

Facebook

18. edycja SURVIVALU (26-30.06.2020 r.), odbędzie się w przepompowni ścieków Port Miejski we Wrocławiu. To artystyczne przedsięwzięcie obliczone na maksimum konfrontacji z widzem, realizowane w przestrzeni publicznej poza instytucjami wystawienniczymi.

Ambicją organizatorów Przeglądu jest wprowadzenie podnoszonych przez młodą współczesną sztukę problemów do społecznego dyskursu i prowokowanie odbiorców do żywych reakcji.

Mówi Michał Bieniek – Fundacja Art Transparent

Hasłem przewodnim tegorocznego wydarzenia jest „Wasteland”…

Artyści SURVIVALU podejmują wyzwanie miejskiej dżungli, realizując swoje projekty w miejscach porzuconych,  w gmachach publicznych i na otwartych przestrzeniach. Teraz chętni mogą już przesyłać projekty realizacji w różnych mediach, związanych z hasłem “Wasteland…

 

A prace te można przesyłać do 19 stycznia 2020 roku.

SURVIVAL, jak co roku, wkracza ze sztuką w niecodzienną przestrzeń miejską tym razem artystyczne instalacje podziwiać będziemy w Przepompowni ścieków Port Miejski we Wrocławiu…
powstała w latach 1898-1901 na cyplu ulokowanym wzdłuż nabrzeża Odry na osiedlu Kleczków, za wrocławskim Portem Miejskim będącym jednym z największych portów rzecznych w Polsce. Przez ponad 100 lat była kluczowym elementem rozbudowanego, ekologicznego systemu oczyszczania ścieków – jednego z najstarszych w Europie –  uruchomionego w 1881 roku. – Od momentu powstania, jak większość obiektów wchodzących w skład systemu miejskich wodociągów, poza nielicznymi wyjątkami, nie była, ze względu na zasady bezpieczeństwa, udostępniana publicznie. To miejsce z pewnością wzbudzi zainteresowanie artystów festiwalu jak i wrocławian, którzy po raz pierwszy będą mogli zobaczyć te niezwykłe budynki – mówi Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK Wrocław. Budynek przepompowni zaprojektowali znani wrocławscy architekci Richard Plüddemann i Karl Klimm. Do dziś przetrwał on w niemal nienaruszonym stanie. Wraz z sąsiednią kotłownią z kominem oraz charakterystyczną wieżą zegarową tworzy malowniczy kompleks budynków licowanych czerwoną cegłą z pełnołukowymi wykrojami okien. – W hali głównej, dekorowanej dwukolorowymi ceramicznymi kaflami, zachowały się oryginalne pompy parowo-tłokowe dwustronnego działania, wyprodukowane przez słynną fabrykę Borsig z Berlina w 1900 roku oraz dwie mniejsze pompy elektryczne. – tłumaczy Ewa Pluta, historyczka sztuki, jedna z kuratorek Przeglądu. Przepompownię wyłączono z użytkowania w 2015 roku.

Mówi Ewa Pluta – Muzeum Miejskie Wrocławia.


Więcej informacji www.survival.art.pl

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj