Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Urodzinowy weekend w Hydropolis. Co zaplanowano?

Facebook

Hydropolis obchodzi swoje ósme urodziny. Z tej okazji centrum przygotowało kilka atrakcji dla odwiedzających. Na miejscu, będzie można między innymi, przy użyciu interaktywnej drukarki wydrukować swój własny obraz. Urządzenie wykorzysta do tego krople wody. Oprócz tego odbędą się warsztaty, podczas których własnoręcznie będzie można wykonać ekologiczne ozdoby świąteczne.

/materiały prasowe/MPWiK

Nieustannie budzi ciekawość

Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis działa już osiem lat. Zgromadzone w nim technologie multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe służą ukazaniu wody z różnych perspektyw. To jedyny tego typu obiekt w Polsce i jeden nielicznych na świecie. Ciekawostką jest także fakt, że atrakcja należy do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu.

Hydropolis jest niezwykle ważną częścią wrocławskiego MPWiK. To właśnie w centrum wiedzy o wodzie najpełniej realizujemy naszą misję edukacyjną. Kiedy otwieraliśmy obiekt byliśmy pionierami w branży. Dzisiaj nie jest już niczym nadzwyczajnym, że firma wodociągowa wpływa też na świadomością ekologiczną społeczeństwa. W ostatnich latach takie działanie stało się popularne w dużej mierze dzięki nam

– mówi Witold Ziomek, prezes MPWiK we Wrocławiu.

Hydropolis to miejsce, które zachęca do wielokrotnego powrotu w swoje progi. Potwierdzają to nie tylko goście. Miejsce otrzymało tytuł „Travellers’ Choice 2022” od użytkowników portalu Tripadvisor, ale także najważniejszą nagrodę w branży turystycznej – Złoty Certyfikat od Polskiej Organizacji Turystycznej.

Bicie rekordów popularności i utrzymywanie się na szczycie przez osiem lat wcale nie jest takie proste. By zachęcać gości do odwiedzin, stale rozwijamy wystawę i wzbogacamy ofertę edukacyjną. A z okazji ósmych urodzin Hydropolis mamy coś wyjątkowego! W strefie Stany Wody pojawi się eksponat, który dopełni to miejsce. Myślę, że na każdym zrobi duże wrażenie

– zapowiada Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK Wrocław, do którego należy Hydropolis.

Do XIX-wiecznego sklepienia historycznego budynku Hydropolis została podwieszona drukarka wodna. Nowoczesne urządzenie wykorzystuje wodę do fascynujących efektów.

Wydrukuj własny obraz w kroplach

Nowy eksponat znajduje się w strefie Stany Wody i od razu rzuca się w oczy, dzięki magii kolorów i kształtów, w które „ubrana” jest spływająca woda. Interaktywna drukarka tworzy obrazy, wykorzystując krople. Jej korpus stanowią dysze ułożone w okrąg. Woda, która przepływa przez dysze, jest sterowana elektronicznie, a powstające w ten sposób krople tworzą obrazy. Urządzenie pracuje w obiegu zamkniętym – krople, które już „wydrukowały” grafikę spadają na specjalną matę, pod którą znajduje się zbiornik. Stamtąd woda jest filtrowana i ponownie pompowana do góry, bez możliwości utraty choćby jednej cennej kropli.

Urządzenie swoją premierę miało na Targach EXPO w Dubaju, gdzie promował się region Dolnego Śląska. Jednym z elementów polskiego pawilonu tamtej wystawy była właśnie wewnętrzna drukarka wodna.

Wizualne efekty urządzenia wzbudziły zachwyt i olbrzymie zainteresowanie zwiedzających z całego świata. Teraz drukarka jest dostępna dla wszystkich gości w Hydropolis. Jestem przekonana, że tutaj również stanie się jedną z ciekawszych atrakcji

– mówi Wiola Samborska, dyrektorka CEE Hydropolis.

Na co dzień drukarka wyświetla zaprogramowane wcześniej wzory. Przewodnicy i przewodniczki mają możliwość sterowania eksponatem tak, aby dać możliwość zwiedzającym wydrukowania własnych obrazów

– dodaje.

Urządzenie zaprojektował absolwent Automatyki i robotyki na Politechnice Wrocławskiej – Dominik Lisiakiewicz, właściciel firmy WordFall. Prototyp drukarki powstał jeszcze w jego czasach studenckich, a ostateczny kształt drukarka zyskała, gdy nabrał doświadczenia zawodowego.

/materiały prasowe/MPWiK

Więcej atrakcji w urodziny weekend

Hydropolis zaprasza do wspólnego świętowania ósmych urodzin przez cały weekend, 9-10 grudnia 2023 r. Oprócz nowego eksponatu, czyli drukarki wodnej w strefie Stany Wody, zaplanowano także przedświąteczne atrakcje. Tradycyjnie spotkacie niebieskiego Mikołaja i maskotki Hydropolis – charyzmatyczną Ośmiornicę i sympatycznego Rekina, które będą częstować soczystymi mandarynkami i pachnącymi, korzennymi ciasteczkami.

Organizatorzy zapraszają także do udziału w warsztatach, gdzie własnoręcznie wykonacie ekologiczne ozdoby świąteczne. Podczas zajęć z florystką w godz. 10.00-18.00 przekonacie się sami, jak w prosty sposób z suszonych owoców, drewna czy papieru przygotować piękne zawieszki i łańcuchy. Część dekoracji można będzie zabrać do domu, a reszta zawiśnie na świątecznych drzewkach w Hydropolis.

Z myślą o klimacie

Hydropolis zostało otwarte 5 grudnia 2015 roku. Od początku istnienia jego misją jest edukacja ekologiczna – niezwykle ważna w dobie postępującej zmiany klimatu i zanieczyszczenia środowiska plastikiem. To właśnie substancja życia, jaką jest woda, odgrywa w centrum kluczową rolę, a wystawę odwiedza rocznie około 400 tysięcy gości.

Niezależne badania opinii konsumentów wskazują na wysoki poziom zadowolenia z wizyty w Hydropolis. Blisko 100% dorosłych i dzieci pozytywnie ocenia wizytę w Centrum jako spełniającą oczekiwania. Wyniki badań wskazują, że najchętniej polecane miejsca w Hydropolis to strefy: Stany Wody i Głębiny. Popularnością cieszą się też Planeta Wody i Historia Inżynierii Wodnej. Duże zainteresowaniem wśród badanych wzbudza także Bistro Woda Cafe, które we wnętrzach Centrum prowadzi zwycięzca 6. edycji MasterChefa – Mateusz Zielonka.

Hydropolis znajduje się przy ul. Na Grobli 17 we Wrocławiu w zabytkowym zbiorniku wody czystej na terenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

/materiały prasowe/MPWiK

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 lutego 2024