Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

IPN otworzył wystawę poświęconą historii miasta

Facebook

Wystawę plenerową "Wrocław 1948. Stolica Polski", przestawiającą powojenną historię miasta, otwarto w piątek na placu przed Halą Stulecia.

/fot. fb. Przystanek Historia IPN Wrocław/

Ekspozycja przygotowana przez wrocławski oddział IPN składa się z kilkunastu wielkoformatowych plansz, na których przedstawiono najważniejsze wydarzenia z pierwszych, powojennych lat, w stolicy Dolnego Śląska. Cześć plansz wprowadza widzów w realia polityczno-społeczne powojennej Polski.

Rok 1948 r. dla powojennego Wrocławia był czasem szczególnym. Wówczas w stolicy Dolnego Śląska odbyły się – jak wskazuje IPN – „dwa z najważniejszych wydarzeń propagandowych w pierwszych latach po wojnie”, czyli Światowy Kongres Intelektualistów w Obronie Pokoju oraz Wystawa Ziem Odzyskanych.

Te wydarzenia spowodowały, że Wrocław był na pierwszych stronach gazet, a przy tym, służyły one ówczesnym władzom do celów propagandowych; my chcemy je pokazać w szerszym kontekście ówczesnych realiów

– powiedział PAP dr Kamil Dworaczek, dyrektor wrocławskiego oddziału IPN.

Wskazał przy tym, że ekspozycja porusza również zagadnienia związane z walką z Kościołem katolickim i podziemiem niepodległościowym.

Zależało nam, aby pokazać fasady i tyły ówczesnego systemu. A zatem z przodu wystawa prezentuje to, co było widać na zewnątrz, a więc zjawiska związane z propagandą, a gdy wejdziemy w głąb ekspozycji, to zobaczymy symboliczne nagrobki, na przykład członków kierownictwa zrzeszenia Wolność i Niezawisłość

– mówił dr Dworaczek.

Twórcy wystawy podkreślają, że zarówno Światowy Kongres Intelektualistów w Obronie Pokoju jak i Wystawa Ziem Odzyskanych był opisywane do tej pory, jako „zjawiska wyabstrahowane z prawdziwej rzeczywistości tego czasu”.

Ukazywano jedynie radosny, pełen pompy i zadęcia fałszywy świat rodem z komunistycznej propagandy. Osadzenie zaś tych wydarzeń w pełnowymiarowym świecie daje możliwość spojrzenia na prawdziwą, szarą, często brutalną rzeczywistość tamtych lat

– podkreślono.

Dlatego też na ekspozycji można zobaczyć m.in. plansze opisujące zwalczanie podziemia niepodległościowego oraz budowę ustroju totalitarnego.

Rok 1948 kojarzy się też z procesami politycznymi i wyrokami śmierci wykonanymi w więzieniu przy ul. Kleczkowskiej we Wrocławiu, m.in. na działaczach WiN

– wskazano.

Plansze, które zawierają opisy wydarzeń i zjawisk, opatrzono fotografiami i relacjami prasowymi, a także fragmentami przemówień, oficjalnych stanowisk władz, dokumentami wytworzonymi przez aparat bezpieczeństwa oraz cytatami z literatury wspomnieniowej.

Ekspozycję na placu przed Halą Stulecia, przed Iglicą, można oglądać do 30 sierpnia.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj