Radio Gra Wrocław

Jerzy Michalak kandydatem Bezpartyjnych Samorządowców na prezydenta Wrocławia

Jerzy Michalak jest kandydatem Bezpartyjnych Samorządowców na prezydenta Wrocławia w kwietniowych wyborach samorządowych. Michalak ubiegał się o ten urząd w 2018 r. otrzymując niemal 7 proc. poparcia.

Jerzy Michalak to były członek zarządu województwa dolnośląskiego (w latach 2014-2018), a obecnie prezes należącego do samorządu województwa Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki.

Michalak ogłosił swój start w wyborach na prezydenta Wrocławia. Wystartuje z poparciem Bezpartyjnych Samorządowców. Nie jest to jego debiut w tej roli, ponieważ w 2018 r. ubiegła się o fotel włodarza stolicy Dolnego Śląska zajmując czwarte miejsce z niemal 7-procentowym poparciem. W ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych Michalak bezskutecznie starał się o mandat senatora z ramienia Bezpartyjnych Samorządowców.

Marszałek województwa dolnośląskie, jeden z liderów Bezpartyjnych Samorządowców, Cezary Przybylski powiedział  podczas konferencji prasowej, że Bezpartyjni Samorządowcy wystartują w kwietniowych wyborach jako komitet ogólnopolski.

„Mamy struktury w każdym województwie i w każdym województwie wyznaczymy silną reprezentację”

– powiedział.

Dodał, że Bezpartyjni Samorządowcy wystawią kandydatów na prezydentów w większości miast w Polsce.

Do tej pory start w wyborach na prezydenta Wrocławia zapowiedzieli obecny włodarz miasta Jacek Sutryk oraz kandydat Zielonych Robert Suligowski.

Sutryk w poprzednich wyborach samorządowych wygrał w pierwszej turze. Startował wówczas jako kandydat Koalicji Obywatelskiej, ale był też popierany przez środowisko związane z rządzącym 16 lat stolicą Dolnego Śląska Rafałem Dutkiewiczem. Poparcia udzielili mu również: SLD oraz Unia Europejskich Demokratów.

15 grudnia przedstawiciele PO oraz Zielonych zawiązali „Koalicję dla Wrocławia”; później dołączyło do niej cześć ruchów miejskich. Według lokalnych mediów tym razem Koalicja Obywatelska nie poprzez Sutryka i wystawi innego kandydata. Według nieoficjalnych informacji ma być to poseł PO Michał Jaros.

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia. Druga tura wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów miasta ma się odbyć dwa tygodnie później.

źródło: PAP