Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Wrocław jak Hollywood?

Facebook

Wrocław znalazł się w finale konkursu na najlepszą europejską lokację filmową. Miejsca, w których Steven Spielberg kręcił „Most szpiegów” konkurują z plenerami „Gry o tron” czy „Mission Impossible”. Ostateczny wybór należy do internautów. Głosowanie trwa do 25 października.

fot. Film Commission Poland
fot. Film Commission Poland

Konkurs organizuje Europejskie Stowarzyszenie Komisji Filmowych z okazji 10-lecia istnienia oraz platforma filmowa Cineuropa. Chodzi o wybranie najlepszego w ostatniej dekadzie pleneru lub obiektu filmowego w Europie.

Internauci mogą głosować na finalistów, których wybrali eksperci i krytycy współpracujący ze zgłoszeń nadesłanych przez komisje filmowe, członków stowarzyszenia. Uczestnicy zabawy mają szansę wygrać wyjazd do zwycięskiego miejsca.

W finale jest 11 plenerów z całej Europy. W rywalizacji biorą udział całe miasta, wyspy i pojedyncze obiekty. Wśród finalistów znalazły się aż trzy lokacje znane z serialu HBO „Gra tron”: Dubrownik, forteca Kaštilac koło Splitu oraz hiszpańska wysepka San Juan de Gaztelugatxe. Głosować można także na niemieckie miasto Görlitz, gdzie Wes Anderson zrealizował kultowy „The Grand Budapest Hotel”; rzymskie termy Karakalli, które zagrały w oscarowym „Wielkim pięknie”; widowiskowo położony norweski hotel Juvet Landscape z filmu „Ex Machina”; Wiedeń, który służył za plan zdjęciowy twórcom „Mission Impossible: Rogue Nation” czy wreszcie lodowiec Val Senales z Południowego Tyrolu, który udawał Himalaje w filmie „Everest”.

Polski reprezentant w konkursie, a zarazem jedyna lokacja z Europy Środkowo-Wschodniej, to wrocławskie ulice Miernicza, Łukasińskiego, Ptasia i Kurkowa, które w 2014 zostały wykorzystane przez Stevena Spielberga do wykreowania Berlina z epoki zimnej wojny. Dzięki współpracy z Wroclaw Film Commission, działającej w strukturze Odry-Film, ekipa spędziła we Wrocławiu 6 dni zdjęciowych, a na potrzeby produkcji w Polsce odtworzono m. in. słynne przejście graniczne Checkpoint Charlie oraz sceny wznoszenia Muru Berlińskiego.

źródło i fot: materiały prasowe

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 maja 2024