Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Wrocławski program dofinansowania In Vitro

Facebook

218 dzieci, 1400 zgłoszeń do programu, 700 zakwalifikowanych par. To liczby, który podsumowują wrocławski program dofinansowania In Vitro.

/materiały prasowe/UMW

Pierwsze dziecko, poczęte dzięki programowi in vitro we Wrocławiu, przyszło na świat w połowie lutego 2020 roku. Od tego czasu, dzięki dofinansowaniu z budżetu miasta, urodziło się już  218 maluchów.

Wrocław to niesamowite miasto. Miasto, które daje życie i daje radość. W 2019 roku rozpoczęliśmy bardzo ważny  dla wrocławianek i wrocławian program dofinansowania In Vitro . Projekt w wyniku którego przyszło na świat 218 dzieci. Po tym jak rząd polski ograniczył rodzinom możliwość  posiadania dzieci, wiele samorządów zaczęło pomagać swoim mieszkańcom.  We Wrocławiu do programu zostało zakalikowanych 700 par

– mówił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Program In Vitro prowadzony we Wrocławiu, zakłada dofinansowanie kosztów jednego cyklu zapłodnienia pozaustrojowego lub adopcji zarodka dla każdej pary, pozostającej w związku małżeńskim lub partnerskim, zakwalifikowanej do programu. Maksymalna kwota to 5 tys. zł.

W miejskim programie mogą wziąć udział pary małżeńskie i partnerskie do 40 roku życia, mieszkające i płacące podatki we Wrocławiu. Cieszymy się, że do tego programu zakwalifikowanych już ponad 700 par. W tym roku realizujemy go z dwoma klinikami INVICTA i InviMed

– tłumaczyła Joanna Nyczak, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych.

We Wrocławiu problemem niepłodności może być dotkniętych nawet 40 tysięcy osób. Kliniki Leczenia Niepłodności obserwują stały wzrost liczby par, które zgłaszają się po pomoc.

Pamiętam takich pacjentów, którzy starali się o swoje potomstwo 8 lat. Korzystali z różnych metod, już tracili nadzieję, ale dowiedzieli się o miejskim programie. Zgłosili się do naszej kliniki, podeszli do procedury In Vitro i był sukces. Pacjenci spodziewali się dziecka, potem okazało się, że szczęście jest podwójne. Na ten rok mamy już zajęte wszystkie miejsca,  a pacjenci nadal pytają o możliwość zakwalifikowania do programu

– mówiła Anna Trawińska, z Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA.

Wrocław każdego roku wydaje ponad 800 tysięcy złotych na dofinansowanie procedury In Vitro. Jest szansa, że pieniędzy  dla  potrzebujących par będzie więcej. Są środki  z budżetu województwa dolnośląskiego dla samorządów na finansowanie procedury In Vitro.

14 września radni przegłosowali i zagwarantowali 1 mln zł w dla tych samorządów,  które już realizują  programy dofinansowania In Vitro. To szansa dla mieszkańców Wrocławia, Jeleniej Góry , Świdnicy czy  Głogowa. Radni sejmiku dolnośląskiego  zagwarantowali także  kolejne 2 mln w wieloletniej prognozie finansowej. To znaczy, że dofinansowanie In Vitro na stałe wchodzi do budżetu województwa naszego regionu i kolejne pary będą miały szanse na szczęście

– mówiła Monika Włodarczyk, radna klubu KO w sejmiku wojewódzkim.

Wrocław przygotował już pismo, w którym występuje do marszałka województwa o pieniądze dla wrocławian chcących skorzystać z procedury In Vitro. Miasto liczy na szybką odpowiedź, ponieważ chce zwiększyć przyszłoroczny budżet na ten cel. Wrocław zaplanował na dofinansowanie In Vitro w 2024 roku  800 tys. złotych, to  pieniądze na pomoc dla około 170 par.

Jakie warunki musi spełnić para?

  • W ciągu 12 miesięcy pary nie zaszły w ciążę naturalnie lub były poddawane jej nieskutecznemu leczeniu.
  • Procedura obejmuje pełny pakiet In Vitro. Od podstawowych badań, do których obliguje ustawa o leczeniu niepłodności, po kontrolowaną stymulację jajeczkowania, pozaustrojowe zapłodnienie komórki jajowej i finalny transfer zarodków.
  • Program obejmuje pary, u których stwierdzono niepłodność lub wcześniejsze leczenie oraz naturalne starania nie przyniosły zamierzonych efektów.
  • Program obejmuje pary, które płacą podatki we Wrocławiu.
  • Decyzję o kwalifikacji pary podejmuje realizator medyczny programu, mając na uwadze ustawowe warunki podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego. A także pozostałe kryteria zawarte w programie.

/materiały prasowe/UMW

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 grudnia 2023