Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Wrocławskie Powidoki: Historia wrocławskiego zoo

Facebook

W kolejnym odcinku Wrocławskich Powidoków przedstawimy wam wyjątkową i trudną historie wrocławskiego ogrodu zoologicznego. W rozmowie poprowadzonej przez Kamila Durkacza, rzeczniczka zoo we Wrocławiu opowie Wam między innymi o tym: jakie były najcenniejsze okazy tamtych czasów, jak zoo funkcjonowało w czasach wojny, a także o tym jakie obiekty przetrwały do dziś.

/fot. Weronika Skupin

Ponad 150 lat historii

Ogród zoologiczny we Wrocławiu jest najstarszym tego typu obiektem w Polsce. Otwarty został 10 lipca 1865 roku, jednakże dopiero od 75 lat funkcjonuje jako polski ogród zoologiczny. Przetrwał trudne czasy zarówno pierwszej, jak i drugiej wojny światowej, podczas której był niemalże doszczętnie zbombardowany, a zwierzęta zabite. Obecnie cieszy się dużą popularnością, nie tylko w kraju, ale i w Europie.

Najstarsze budowle we wrocławskim zoo

Najstarszym obiektem we wrocławskim ogrodzie zoologicznym jest „Baszta niedźwiedzi”. Została wybudowana w 1863 roku. W tym charakterystycznym budynku z czerwonej cegły, pierwotnie zgodnie z nazwą prezentowane były niedźwiedzie, jednakże już w latach 70 i 80. XX w. obiekt stał się domem dla dzików i wilków, a na początku XXI w. zamieszkały w nim sowy.

Drugim najstarszym budynkiem we wrocławskim zoo jest powstała w 1888 roku „Słoniarnia”. Oprócz słoni prezentowane były tam również hipopotamy i nosorożce. Obiekt od początku swojego istnienia nie uległ większym zmianom.

Kolejnym wybranym budynkiem, spośród najstarszych obiektów we wrocławskim zoo jest „Pawilon Małp”. Funkcjonuje on od 1887 roku i mimo że otwarty jest do dziś, to część małp eksponowana jest w kilku nowszych pawilonach i wybiegach.

W zestawieniu nie mogło zabraknąć również „Ptaszarni”, która została wybudowana w 1889 roku. W pawilonie znajdują się rzadkie i zagrożone gatunki ptaków z Azji Południowo-Wschodniej, Ameryki Południowej i Nowej Gwinei.


Autor: Kamil Durkacz

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj