Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

ZUS dementuje fałszywe informacje na temat 800+

Facebook

Informacja, która krąży w Internecie o wypłacanym rzekomo przez Zakład Ubezpieczeń Społecznym wyrównaniu 500+ do kwoty 800+ jest nieprawdziwa. ZUS stanowczo dementuje pogłoski o przelewanych na konta dodatkowych pieniądzach.

zus
/Zakład Ubezpieczeń Społecznych/

Fałszywe doniesienia dotyczące rzekomego wyrównania świadczenia wychowawczego z kwoty 500 zł do 800 zł za okres od sierpnia 2023 r. do końca tego roku okazały się nieprawdziwe.

Przychodzą do nas klienci, którzy chcą w tej sprawie złożyć udostępniany w mediach społecznościowych wniosek (druk WYR.8P)

– mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Wniosek jest nieprawdziwy. Zapewniam, że my żadnego wyrównania nie wypłacamy

– dodaje.

/materiały prasowe/ZUS/fałszywy wniosek

Rzeczniczka wyjaśnia, że zgodnie z ustawą wysokość świadczenia wychowawczego do końca 2023 r. to 500 zł na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. Od 1 stycznia 2024 r. świadczenie wychowawcze 500+ zmieni się automatycznie w 800+.

Zmiana nastąpi automatycznie bez konieczności składania jakiegokolwiek wniosku. Po nowym roku rodzice zobaczą na swoich kontach kwotę 800 zł zamiast 500 zł. Dostaną także informacje o podwyżce na swoje konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS

– informuje Kowalska-Matis.

Prawo do 500+ ustalane jest na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku. Jednak, aby świadczenie było wypłacone od początku, rodzic musiał złożyć wniosek do końca czerwca 2023 roku. Jeśli spóźnił się i przekazał dokumenty po 30 czerwca, to świadczenie otrzyma już tylko od miesiąca złożenia wniosku. Wyjątek stanowią rodzice nowo narodzonych dzieci. Oni mają 3 miesiące na złożenie wniosku. Jeżeli zrobią to w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin swojej pociechy, to otrzymają świadczenie z wyrównaniem. Zasada trzech miesięcy dotyczy również przypadku objęcia dziecka opieką, przysposobienia lub faktycznego umieszczenia dziecka w domu pomocy społecznej. A także w pieczy zastępczej.

Jak złożyć wniosek?

Wnioski na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca będzie można składać od lutego za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS. A także Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Emp@tia, czy bankowości elektronicznej banków lub SKOK, które współpracują z ZUS.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 lutego 2024