Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

10 tysięcy uczniów wzięło udział w projekcie profilaktycznym przeciw zakażeniom HIV

Facebook

Ponad 10 tys. uczniów wrocławskich szkół uczestniczyło w dorocznym projekcie profilaktycznym przeciw zakażeniom HIV nazwanym „Wroc.win.with.HIV”. Mieli akcje edukacyjne, uczestniczyli w webinarach, malowali plakaty konkursowe i szkolili się na liderów opinii.

hiv
/zdjęcie ilustracyjne/Pixabay

Jak poinformował koordynator projektu Marek Lecko w tegorocznej edycji wzięło udział ponad 10 tys. uczniów z 16 wrocławskich szkół ponadpodstawowych. Mieli oni m.in. akcje edukacyjne, warsztaty dla koordynatorów szkolnych, szkolenia liderów opinii, zajęcia ze specjalistami – lekarzami oraz uczestniczyli w kilku webinarach. Ważną częścią projektu było wykonywanie prac plastycznych m.in. plakatów, które pozwalały młodym ludziom wyrazić poprzez sztukę ten ważny społecznie temat. Uruchomiono też kanał tematyczny na YouTube.

W temacie zakażeń chyba zapomnieliśmy trochę o tym, co jest ważne. Jak prowadziłem zajęcia w społecznościach szkolnych, to jednym z głównych elementów było przekonanie, że mnie to nie dotyczy. Gdzieś innych, gdzieś daleko, hen, hen. Natomiast to, że w Polsce coś się dzieje, to w zasadzie, gdy nie mówimy o tym, to się nie dzieje

– powiedział Lecko.

Przyznał, że statystyki nie wyglądają źle i na Dolnym Śląsku nie zauważa się wzrostu zakażeń HIV. Jednak projekt dotyczy nie tylko tego wirusa, ale również innych chorób zakaźnych. Przede wszystkim chodzi o choroby przenoszone drogą płciową, takie jak kiła, rzeżączka, czy zakażenia wirusowe wątroby.

Zebrała się grupa młodych ludzi, którzy chcą działać bardzo aktywnie jako liderzy opinii i przekazywać różne informacje i angażować się w te działania profilaktyczne. To oczywiście ma sens, ponieważ działania profilaktyczne w środowisku młodzieżowym powinni robić ludzie, którzy są w środowisku młodzieżowym. A nie osoby, które już zeszły z tej opcji młodzieżowej

– zauważył koordynator.

Dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego we Wrocławiu Joanna Nyczak podkreśliła, że to w tym mieście już przed 20 laty, jako w jednym z pierwszych w Polsce, powstał punkt, w którym bezpłatnie można zbadać się w kierunku zakażenia HIV. I nadal on działa i finansowany jest przez miejski samorząd.

My od wielu lat, oprócz finasowania tych badań, angażujemy się również w kampanie edukacyjne, bo wiemy, jak ważna jest edukacja. Zwłaszcza edukacja wśród młodych ludzi takich chorób, jak AIDS związany z wirusem HIV, czy inne choroby przenoszone droga płciową. Jest ważne, żeby młodzi ludzie wiedzieli, jakie ryzyko się z tym wiąże. Pomimo tego, że AIDS nie jest już chorobą śmiertelną, to choroby przenoszone droga płciową w swoim przebiegu są dość nieprzyjemne i wiążą się z wieloma konsekwencjami zdrowotnymi

– powiedziała dyr. Nyczak.

Podkreśliła, że właśnie dlatego tak ważna jest edukacja i profilaktyka wśród młodych osób.

Uczestnicy konferencji wysłuchali ciekawych wykładów prof. Andrzeja Gładysza, prof. Brygidy Knysz i dr Bartosza Szeteli z Klinki Chorób Zakaźnych, Chorób Wątroby i Nabytych Niedoborów Odpornościowych Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

źródło: PAP

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj