Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

100 milionów złotych od ZUS w ramach konkursu BHP. Gdzie złożyć wniosek?

Facebook

W tegorocznej edycji Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci firmom o 10 mln więcej. Rok temu w konkursie BHP wzięło udział 279 firm z Dolnego Śląska. Wtedy pula nagród wynosiła 90 mln zł. W tym roku na ten cel przeznaczone jest łącznie 100 mln zł czyli 10 mln więcej.

/Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Wnioski będziemy przyjmować przez miesiąc. Nabór ruszy 17 kwietnia i będzie trwał do 18 maja 2023 roku. W minionym roku wypłaciliśmy firmom prawie 90 mln zł. Niektórym udało się zdobyć dofinansowanie dopiero w kolejnym podejściu, dlatego warto dobrze się do tego przygotować

– mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Jak dodaje rzeczniczka, w ramach konkursu firma może uzyskać dofinansowanie nawet do 80 proc. wartości projektu, ale nie więcej niż 300 tys. zł.

Jakie firmy mogą uzyskać dofinansowanie?

Dofinansowane przez ZUS mogą być projekty, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa instalacji technicznych, maszyn, urządzeń i miejsc pracy. A także zakup urządzeń chroniących przed hałasem i drganiami mechanicznymi, lepsze oświetlenie miejsc i stanowisk pracy oraz ochrona przed promieniowaniem optycznym, ochronę przed energią elektryczną i elektrycznością statyczną. W skład dofinansowania wchodzi również sprzęt oczyszczające i uzdatniające powietrze, urządzenia mechanicznej wentylacji powietrza i środki ochrony indywidualnej. Projekty dotyczyć mogą także zakupu urządzeń służących poprawie bezpieczeństwa pracy na wysokości.

Kto nie może ubiegać się o dofinansowanie?

W zmaganiach o 100 mln mogły wziąć udział te firmy, które nie zalegają z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenia zdrowotne oraz terminowo płaca podatki. Firma nie może też znajdować się w stanie upadłości, pod zarządem komisarycznym, w toku likwidacji, postępowania upadłościowego lub postępowania układowego z wierzycielem

– zastrzega Kowalska-Matis.

Wykluczony z udziału w konkursie jest także przedsiębiorca, który otrzymał już w ciągu ostatnich 3 lat dofinansowanie z ZUS lub został w tym czasie zobowiązany do jego zwrotu.

Wnioskodawca nie może:

  • zalegać z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne
  • zalegać z opłacaniem podatków
  • być w stanie upadłości
  • pod zarządem komisarycznym
  • w toku likwidacji
  • postępowania upadłościowego lub postępowania układowego z wierzycielem

W ubiegłym 2022 roku nagrodzonych zostało 1098 firm w całej Polsce. Łączna kwota przyznanych środków wyniosła około 89,6 mln zł.

Jak wziąć udział?

Wniosek o dofinansowanie należy złożyć wraz z dokumentacją w formie elektronicznej, za pośrednictwem strony: www.prewencja.zus.pl

Szczegółowe warunki konkursu i dokumenty do pobrania są dostępne pod adresem tutaj.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 marca 2023