Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Co ze Strefą Płatnego Parkowania na Nadodrzu?

Facebook

Chociaż wiele osób spodziewało się, że zostanie wprowadzona jeszcze w tym roku, to wiemy już, że nie ma na to szansy.

Rada Osiedla Nadodrze twierdzi, że winny jest magistrat i braki w budżecie – a magistrat broni się brakiem dopełnienia formalności ze strony Rady Osiedla.

Nadodrze to osiedle położone niedaleko centrum Wrocławia – z tego powodu wiele osób traktuje je jako darmowy parking przy okazji załatwiania spraw urzędowych, czy po prostu odwiedzania Rynku. Dla mieszkańców jest to problematyczne.

Spotykamy się w związku z informacjami przekazanymi nam przez miasto, że parkomaty na naszym osiedlu staną dopiero w 2026 roku. Naszym zdaniem jest to termin zdecydowanie zbyt późny, tym bardziej, że przez ostatnie 4 lata te parkomaty miały stanąć u nas w 2022 roku,  potem było to przesunięte na jesień 23 roku. – mówi Izabela Duchnowska, Przewodnicząca Zarządu Osiedla Nadodrze.

Mieszkańcy osiedla mają czasami trudność w znalezieniu wolnego miejsca parkingowego w niedużej odległości od swojego mieszkania.

Jest to związane z tym, że Nadodrze jest osiedlem położonym najbliżej centrum, najbliżej Rynku i jest to największy darmowy parking w mieście. Szczególnie dotyczy to tych osób, które przyjeżdżają do Rynku, do urzędów i chcą załatwić jakieś swoje sprawy lub po prostu pracują w Rynku albo są turystami. Te wszystkie osoby parkują na Nadodrzu.

Które ulice miała objąć Strefa Płatnego Parkowania?

Generalnie Strefa Płatnego Parkowania została wyznaczona na całym osiedlu, natomiast właśnie ze względu na ograniczoną ilość środków finansowych na razie w tym wstępnym etapie miały stanąć przede wszystkim w tych rejonach naszego osiedla, gdzie faktycznie codziennie są problemy z parkowaniem, czyli część południowa plus rejon placu Staszica i Dworca Nadodrze. Część osób tam parkuje swoje samochody ze względu na to, że jest tam bardzo duży węzeł przesiadkowy tramwajowo-autobusowy.

Magistrat twierdzi, że potrzebne dokumenty zostały dostarczone za późno.

Tam planowana jest strefa płatnego parkowania, ale żeby to się stało, to po pierwsze, Rada Osiedla Nadodrze musi zatwierdzić wszelką dokumentację, bo to jest po stronie Rady Osiedla, a my pierwszą część pełnej dokumentacji na Strefę Płatnego Parkowania otrzymaliśmy uzgodnioną dopiero 1,5 miesiąca temu, 28 lipca. Z kolei druga część złożona została do zatwierdzenia po korektach zaledwie tydzień temu. Jest w trakcie analizy, więc w wypadku Nadodrza, no nie zakończył się jeszcze sam proces projektowania tejże strefy. – Mówi Radiu Gra Przemysław Gałecki z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego.

Przeszkodą do wprowadzenia Strefy Płatnego Parkowania jest też remont ulicy Pomorskiej.

Oprócz tego, że Rada Osiedla nie dopełniła formalności, to trwa remont jednej z najważniejszych ulic na terenie Nadodrza – ulicy Pomorskiej. Ten remont sprawił, że w znacznej części Nadodrza jest zorganizowana zupełnie inna właśnie organizacja ruchu i w tym momencie nie pozwala ona na wprowadzanie zmian i przygotowanie miejsc parkingowych pod strefę.

W takim razie skąd w całej dyskusji wziął się rok 2026?

To jest chyba nie do końca zrozumienie tego tematu. Miasto 5 lat temu podpisało umowę z zewnętrzną firmą na rozbudowę Strefy Płatnego Parkowania na 7 lat. Rozbudowa Strefy Płatnego Parkowania cieszy się z wielkim powodzeniem. W związku z tym z przetargu ogłoszonego 5 lat temu, a obowiązującego jeszcze przez najbliższe 2 lata niewiele jest możliwości,  jeśli chodzi o dostawianie kolejnych parkometrów. W  cudzysłowie  parkometry dla Nadodrza obecnie montowane na Tarnogaju i Hubach – w związku z tym właśnie, że nie zostały dopełnione wszelkie formalności po stronie Rady Osiedla. Ale uspokajam: Biuro Mobilności pracuje nad rozwiązaniami formalno-prawnymi, które pozwolą montować kolejne urządzenia. 

Czy uda się wprowadzić Strefę Płatnego Parkowania na Nadodrzu w 2024 roku?

Czy w całości tego nie wiem, nie wiem jakie są możliwości formalno-prawne, jeśli chodzi o przetarg na montaż tych urządzeń. No i wreszcie nie wiem, ile dokładnie urządzeń pozostało do ustawienia. Natomiast to co mogę zapewnić: w połowie przyszłego roku, gdy zakończy się remont ulicy Pomorskiej i jeśli Rada Osiedla do tego czasu dopełni wszelkich formalności, rozpoczniemy organizację ruchu i przygotowywanie strefy płatnego parkowania na Nadodrzu.

Autorka: Paulina Sznajder

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj