Radio Gra Wrocław

COVID-19 może powodować udary mózgu? Zagrożeni młodzi pacjenci!

Lekarze alarmują, że koronawirus może powodować udary mózgu u osób w wieku 30 i 40 lat. To pacjenci, którzy nie byli wcześniej w grupie ryzyka udarów. Powodem jest zwiększona krzepliwość krwi spowodowana przez wirusa COVID-19.

pixabay
pixabay

W radiu GRA rozmawiamy z prof. Bogusławem Paradowskim z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu…

udar_01_2904

Tłumaczy prof. Bogusław Paradowski – Zastępca Kierownika Kliniki Neurologii w USK we Wrocławiu.

Udar powoduje poważne, nieodwracalne konsekwencje w organiźmie jeśli nie zostanie wcześnie usunięty. Kiedy przepływ krwi jest zatrzymany, komórki mózgowe umierają bezpowrotnie. Dochodzi wówczas do poważnego uszkodzenia mózgu…

udar_02_2904

Jak donoszą lekarze, grupa pacjentów narażonych na udary jest teraz zdecydowanie młodsza…

udar_03_2904

Jak zauważa profesor Paradowski – chorych jest mniej, ale to nie oznacza, że zmniejszyła się ilość udarów. Sytuacja epidemiologiczna w kraju wpływa na to, że mniej pacjentów zgłasza się do szpitali. Trudniej także o zdiagnozowanie pacjentów w ośrodkach lokalnych…

udar_04_2904

Najskuteczniejszym sposobem leczenia udaru jest oczyszczenie żył i tętnic, ale należy to zrobić w ciągu 6 godzin. Kluczową rolę odgrywa tutaj czas. Przypomnijmy o objawach, które powinny nas niepokoić i mogą wskazywać na udar…

udar_05_2904

Wygląda na to, że koronawirus powoduje zwiększone krzepnięcie krwi w dużych tętnicach, co może prowadzić do ciężkiego udaru.

Piotr Krejner
Piotr Krejner