Radio Gra Wrocław

Dolnośląskie Centrum Filmowe zaprasza na nowy festiwal

Już 25 listopada w Dolnośląskim Centrum Filmowym odbędzie się pilotażowa edycja festiwalu Korelacje. Ekspertki od słów, Dorota Masłowska i Agnieszka Wolny-Hamkało, przygotują autorskie narracje do wybranych przez siebie filmów. Tradycyjny seans filmowy zamieni się w słuchowisko połączone z obrazem. Bilety są już dostępne w sprzedaży.

/materiały prasowe/DCF

Korelacje to literackie interpretacje kinowych dzieł w formie audiowizualnej.

Chcemy tworzyć przestrzeń dostępną dla każdego w tym samym czasie, w której przenikają się film, literatura i muzyka. Charakterystyczny styl pisania artystek nada filmom nowych znaczeń. Interpretowane będą obrazy, scenariusz, dźwięk i muzyka

– mówi Piotr Krzykwa, pomysłodawca festiwalu Korelacje i członek Kineskop Studio.

W pilotażowej edycji festiwalu wezmą udział dwie znakomite twórczynie: Dorota Masłowska, laureatka Nagrody Literackiej „Nike”, pisarka, dramatopisarka, felietonistka, kompozytorka, piosenkarka i producentka muzyczna oraz Agnieszka Wolny-Hamkało, poetka, której wiersze przełożono na 15 języków, krytyczka literacka, pisarka i publicystka.

Każda z nich przygotuje autorską interpretację tekstu do audiodeskrypcji opisującą przebieg i odbiór wybranego przez siebie filmu. Teksty zostaną przez autorki nagrane, a następnie zmontowane w filmie i wyświetlone w kinie jako słuchowisko filmowe. Dzięki temu osoby niewidome je usłyszą, a osoby niesłyszące przeczytają.

Korelacje to nowa, unikatowa formuła prezentowania sztuki filmowej na mapie Wrocławia. Cieszymy się, że wspólnie możemy propagować kulturę dostępną, oferować wydarzenia bez barier integrujące publiczność ze szczególnymi potrzebami

– podkreśla Magdalena Klich-Kozłowska, dyrektorka Dolnośląskiego Centrum Filmowego, które jest współorganizatorem festiwalu.

Seanse rozpoczną się równolegle – 25 listopada o godz. 18:00. Po filmach (ich tytuły pozostają tajemnicą) odbędzie się spotkanie z Dorotą Masłowską i Agnieszką Wolny-Hamkało tłumaczone na język migowy, które poprowadzi Jan Pelczar. Bilety na wydarzenie dostępne są w kasach kina DCF lub przez stronę internetową

dolnośląskie centrum filmowe
/materiały prasowe/DCF

Jesień w DCF: kino czeskie, maraton z filmami Wendersa i 100 lat Warner Bros

Festiwal Korelacje to część bogatego programu przygotowanego w sezonie jesiennym przez kino DCF. Jeszcze w listopadzie odbędzie się weekend z kinem czeskim (17-19.11). Na kinomaniaków i kinomaniaczki czeka też impreza taneczna (23.11) po filmie „Wielki Gatsby” (reż. Baz Luhrmann) – to finał cyklu pokazów organizowanych z okazji 100-lecia wytwórni Warner Bros. A już na początku grudnia (2.12) szykuje się maraton z filmami wybitnego niemieckiego reżysera, Wima Wendersa. Prócz gorących premier, regularnych pokazów filmowych czy wydarzeń specjalnych widzowie i widzki DCF-u mogą liczyć na stałe cykle: poniedziałki z DKF-em, wtorki dedykowane seniorom i seniorkom oraz tanie środy i studenckie czwartki, jak również seanse będące częścią autorskiego programu edukacyjnego DCF-u dla szkół i kadry nauczycielskiej.

Dolnośląskie Centrum Filmowe jest w rozkwicie. Odwiedza nas znacznie więcej osób niż w zeszłym roku – w kinie DCF to wzrost frekwencji aż o 21% w drugim kwartale i o 45% w trzecim. Działamy intensywnie z programowaniem, edukacją i produkcją filmową, rozwijamy współpracę z partnerami, jak American Film Festival czy MFF Nowe Horyzonty

– mówi Klich-Kozłowska.

dolnośląskie centrum filmowe
/materiały prasowe/DCF

Kino DCF to jedno z najnowocześniejszych kin studyjnych w Polsce z ponad stuletnią tradycją filmową. Tylko tutaj sale kinowe – Warszawa, Lalka, Lwów i Polonia – noszą nazwy legendarnych wrocławskich kin. Na miejscu działają prowadzona przez ASP Wrocław Galeria KINO oraz kawiarnia Food Think Tank. Kino DCF we Wrocławiu jest częścią Dolnośląskiego Centrum Filmowego, w skład którego wchodzą również kina studyjne w Wałbrzychu, Jeleniej Górze, Żarach, Lubaniu i Legnicy. Od niedawna DCF programuje także weekendowe seanse repertuarowe w Miliczu.