Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Dolny Śląsk stolicą sportów zimowych? Jest porozumienie w ważnej sprawie

Facebook

Wczoraj podpisano porozumienie pomiędzy samorządem województwa, Polskim Związkiem Bobslei i Skeletonu oraz samorządami lokalnymi. Dzięki niemu na Dolnym Śląsku ruszy szkolenie młodzieży w kolejnych sportach zimowych.

/materiały prasowe/Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Dolny Śląsk jest jednym z kilku województw w których możliwe jest uprawianie sportów zimowych. Chcemy wykorzystać ten potencjał i dać szansę rozwoju utalentowanej młodzieży. W lipcu podpisaliśmy porozumienie z Polskim Związkiem Łyżwiarstwa Szybkiego, Miastem Świdnica oraz Szkołą Mistrzostwa Sportowego w Świdnicy w celu stworzenia kompletnych warunków do rozwoju tej dyscypliny w naszym regionie. Dziś rozpoczynamy kolejny projekt sportowy wykorzystujący potencjał geograficzny, edukacyjny i szkoleniowy Dolnego Śląska

– mówi marszałek Cezary Przybylski

W Karpaczu jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa sztucznego toru, który pozwoli na prowadzenie treningów w saneczkarstwie przez cały rok. Jednocześnie w Dusznikach-Zdroju powstaje nowy Ośrodek Przygotowań Olimpijskich – Centralnego Ośrodka Sportu z pierwszym w Polsce torem bobslejowym. Mając na uwadze realizowane i planowane inwestycje sportowe, chcąc przygotować się do pełnego wykorzystania powstającej infrastruktury samorząd województwa podejmuje współpracę z Polskim Związkiem Bobslei i Skeletonu w zakresie rozwoju dyscyplin oraz realizacji szkolenia sportowego w Województwie Dolnośląskim.

Jednym z elementów porozumienia, które dzisiaj podpiszemy jest wola i chęć współpracy w obszarze szkolenia sportowego młodzieży. Jako samorząd województwa prowadzimy dwie szkoły sportowe na terenie Dolnego Śląska. W jednej z nich rozwinęliśmy ostatnio profil kształcenia sportowego o łyżwiarstwo szybkie. Druga szkoła, w Karpaczu, specjalizuje się w sportach zimowych – szkolimy w narciarstwie alpejskim, biegowym, ale również w saneczkarstwie lodowym

– mówi wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Infrastrukturę nowego Ośrodka Przygotowań Olimpijskich będą tworzyć pierwszy w Polsce tor bobslejowy, kryta pływalnia o wymiarach olimpijskich, tunel śnieżny, hala lodowa i zmodernizowany tor wrotkarki oraz unowocześniony obiekt biathlonowy Duszniki Arena. To ósmy COS w Polsce, siódmy regionalny Ośrodek Przygotowań Olimpijskich i jednocześnie pierwszy w Polsce południowo-zachodniej.

Województwo dolnośląskie prowadzi działalność edukacyjną połączoną ze szkoleniem sportowym w zakresie saneczkarstwa lodowego w Szkole Mistrzostwa Sportowego Karpaczu. Sportowcy z Karpacza, choć nie mają toru saneczkowego to od wielu lat odnoszą sukcesy na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej, reprezentując Polskę na igrzyskach olimpijskich. W przeszłości Dolny Śląsk miał również swoich reprezentantów na Igrzyskach Olimpijskich w bobslejach.

Planujemy wykorzystać możliwości nauki i trenowania sportów zimowych w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Karpaczu i rozszerzyć szkolenie o bobsleje i skeleton co pozwoli na rozwój talentów sportowych w pokrewnych dyscyplinach. Mamy potencjał sportowy, utalentowaną młodzież, szkoleniowców i możliwości edukacyjne, a już wkrótce profesjonalną bazę sportową

– dodaje Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa.

Warto zaznaczyć, że konkurencja w saneczkarstwie, bobslejach i skeletonie jest dużo mniejsza niż w sportach globalnych. Dlatego inwestując w te dyscypliny, szczególnie w sposób kompleksowy (tory, szkolenie, popularyzacja) w przyszłości realnie zwiększymy szansę na sukcesy sportowe na arenie międzynarodowej.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj