Radio Gra Wrocław

Dzień Wcześniaka w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu

Spotkanie dzieci i rodziców wcześniaków, konsultacje lekarskie neonatologiczne i neurologiczne, szkolenia resuscytacji niemowlęcia i małego dziecka na fantomach, animacje dla dzieci - to elementy obchodów Dnia Wcześniaka w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.

/zdjęcie ilustracyjne/pixabay/dziecko

Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu Dzień Wcześniaka organizuje od 2016 roku. Tegoroczne obchody odbędą w sobotę 18 listopada w holu głównym USK we Wrocławiu (ul. Borowska 213) w godz. 10-14.

Spotykamy się z dobrym odzewem nie tylko rodziców potrzebujących spotkania z innymi rodzicami i dziećmi w celu wymiany doświadczeń, a także uzyskania konsultacji. Dlatego planujemy konsultacje lekarskie neonatologiczne i neurologiczne, pielęgniarek i położnych w tym doradców laktacyjnych, a także fizjoterapeutów i muzykoterapeutów

– zapowiedziała cytowana na stronie internetowej szpitala prof. Barbara Królak-Olejnik, kierownik Kliniki Neonatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Studenci Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu pod nadzorem lekarzy neonatologów przeprowadzą szkolenia resuscytacji niemowlęcia i małego dziecka na fantomach. Oprócz tego dla dzieci przewidziano animacje i poczęstunek dla wszystkich uczestników wydarzenia.

Ile dzieci przedwcześni przychodzi na świat?

Przedwcześnie każdego roku przychodzi na świat jedno na 10 dzieci – rocznie ok. 15 mln dzieci. W Polsce każdego roku rodzi się około 20 tys. wcześniaków.

W Klinice Neonatologii USK we Wrocławiu od stycznia do końca października 2023 r. urodziło się i było hospitalizowanych 1809 noworodków, w tym: skrajnie przedwcześnie (poniżej 28 tygodnia ciąży) – 21 noworodków (1,2 proc. wszystkich urodzeń, 10 proc. porodów przedwczesnych); bardzo przedwcześnie (w 28-32 tygodniu ciąży) – 30 noworodków (1,65 proc., 13% porodów przedwczesnych); umiarkowanie przedwcześnie (w 33-36 tygodniu) – 166 noworodków (9,2 proc., 77 proc. porodów przedwczesnych).

Wcześniaki stanowiły 12 proc. wszystkich urodzonych noworodków, wynika to z wysokiego stopnia referencyjności perinatologicznej i neonatologicznej USK we Wrocławiu oraz możliwości leczenia noworodków urodzonych przedwcześnie od urodzenia do wypisu, bez konieczności przekazywania do innych szpitali

– napisano na stronie internetowej szpitala.

Wszystkie noworodki urodzone przedwcześnie narażone są na szereg krótkoterminowych i długoterminowych powikłań. Różnią się one w zależności od tygodnia ciąży, masy ciała oraz różnorodnych czynników matczynych i płodowych.

Skrajne wcześniaki mają nieproporcjonalnie duży udział w zachorowalności i umieralności noworodków. Zaobserwowano umiarkowane zmniejszenie liczby powikłań wcześniactwa, z wyjątkiem dysplazji oskrzelowo-płucnej, której odsetek wzrósł wśród dzieci urodzonych w ciągu ostatnich 20 lat. Przeżywalność wyraźnie wzrosła dla noworodków urodzonych w 23. i 24. tygodniu ciąży, a przeżywalność bez poważnych zachorowań wzrosła dla dzieci urodzonych powyżej 25-28 tygodni. Dzięki postępowi opieki perinatalnej oraz doskonaleniu metod intensywnej terapii noworodka, przeżywalność wcześniaków, zwłaszcza urodzonych skrajnie przedwcześnie, wzrasta stopniowo na przestrzeni ostatnich lat

– powiedziała prof. Królak-Olejnik.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2022 roku urodziło się w Polsce 306 tys. 155 dzieci, a w tym 22 tys. 510 dzieci urodziło się przedwcześnie. To oznacza, że w 2022 roku 7,35 proc. wszystkich urodzeń to urodzenia przedwczesne.