Radio Gra Wrocław

Otwarcie Jarmarku Bożonarodzeniowego

W piątek, 24 listopada, o godz. 17:00 oficjalnie rozpocznie się już 16. edycja jarmarku we Wrocławiu. Na Rynku, placu Solnym, ul. Świdnickiej oraz Oławskiej stanie aż 220 domków handlowych.

/fot. facebook.com/wroclaw.wroclove

Jarmark Bożonarodzeniowy to jedna z największych atrakcji miasta, w tym okresie przyciąga ona około miliona turystów.

Co roku z niecierpliwością czekam razem z mieszkankami i mieszkańcami na otwarcie Jarmarku Bożonarodzeniowego we Wrocławiu. To niezwykłe wydarzenie, pełne świątecznej atmosfery i lokalnego kolorytu, które jednoczy nas wszystkich w radosnym duchu Świąt. Dołączcie do nas, odkrywajcie unikalne rękodzieła, smakujcie regionalne przysmaki i bawcie się razem z najbliższymi. To nie tylko czas świątecznych zakupów, ale przede wszystkim okazja do wspólnego przeżywania magii tej wyjątkowej atmosfery

– mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

W tym roku jarmark po raz pierwszy potrwa do 7 stycznia 2024 r., włącznie z Nocą Sylwestrową i Świętem Trzech Króli.

Będzie czynny codziennie z wyjątkiem:

  • 24 grudnia 2023 (Wigilia)
  • 25 grudnia 2023 (I dzień Świąt)
  • 26 grudnia 2023 (II dzień Świąt) – w tym dniu Jarmark będzie otwarty od godz. 13:00
  • 31 grudnia 2023 (Sylwester) – domki z artykułami przemysłowymi otwarte będą do godz. 17:00 domki z gastronomią i napojami otwarte do godz. 02:00 (1 stycznia 2024)
  • 1 stycznia 2024 (Nowy Rok)

Świąteczne atrakcje i nowości

Jedną z głównych atrakcji jest symboliczne zapalenie choinki na wrocławskim Rynku. Odbędzie się ono w Mikołajki, 6 grudnia o godz. 17:00 na specjalne zaklęcie, które wymyślą dzieci przy pomocy dorosłych na facebookowym fanpage’u miasta [Wroclove]

Od 2008 roku starannie tworzymy to wyjątkowe miejsce, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością, a lokalna społeczność prezentuje swój niepowtarzalny charakter. Co roku Jarmark przyciąga mieszkańców i turystów z wielu zakątków Polski oraz zza granicy. Naszą misją jest nie tylko organizacja jarmarku, ale tworzenie przestrzeni, w której każdy może poczuć magię świąt i doświadczyć wyjątkowej atmosfery, jaką oferuje Wrocław w okresie Bożego Narodzenia

– opowiada główny organizator, Mariusz Gurgul z Agencji Artystycznej PIANOFORTE.

Wśród 550 pachnących choinek organizatorzy przygotowali ponad 40 nieodpłatnych miejsc wystawienniczych, zarezerwowanych dla lokalnych producentów żywności oraz rzemieślników. Do Wrocławia przybędzie 150 kupców z produktami z Europy i Polski, z czego większość pochodzi z Dolnego Śląska. To doskonała okazja dla małych rodzinnych manufaktur do promocji swoich unikalnych produktów.

Poza polskimi wyrobami będzie można także skosztować i zakupić produkty m.in. z Niemiec, Słowacji, Francji, Turcji, Litwy, Węgier, Ukrainy, Hiszpanii, Holandii, Włoch, Gruzji, Portugalii.

W świątecznej atmosferze Wrocław realizuje wiele ważnych idei, jak ideę zerowaste – jak co roku wrocławianki i wrocławianie mogą napić się rozgrzewającej herbaty bądź słodkiej czekolady w kubkach w kształcie buta św. Mikołaja. Dzięki wpłaceniu zwrotnej kaucji można skosztować dobrych trunków, ale większość z odwiedzających zachowuje kubek na pamiątkę. Na wszystkich kolekcjonerów czeka nowy bucik 2023 r. Organizatorzy liczą na pobicie zeszłorocznego rekordu – w 2022 roku zakupiono ponad 50 tys. kubeczków.

Już po raz piąty na jarmarku pojawi się ciesząca się coraz większą popularnością Strefa Wrocław Społecznie i Lokalnie, podczas której przez najbliższe pięć tygodni będzie można zaopatrzyć się w produkty pochodzące od naszych regionalnych rękodzielników: biżuterię, ręcznie szyte torby i czapki czy niepowtarzalną ceramikę. W strefie znajdziemy także oryginalne dekoracje  np. obrazy  malowane na plastrach drewna, czy zakładki do książek ręcznie malowane. To idealna okazja, żeby w tej wyjątkowej atmosferze sprawić bliskim zupełnie niepowtarzalne prezenty

– podkreśla Małgorzata Golak, dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego, inicjatora Strefy Wrocław Społecznie i Lokalnie.

Dopełnieniem strefy będzie Domek Miejski, czyli stoisko miasta, gdzie sprzedawane będą m.in. pamiątki z Wrocławia, bluzy, czapeczki oraz maskotki-krasnalki. Zobaczymy również, przy wsparciu animacji i warsztatów różne projekty miejskie. Wrocław był pierwszym miastem w Polsce, który w 2022 r. uruchomił takie stoisko pn. „Poznaj nasze miasto”.